Zobacz jaka przyszłość czeka Drogę Mleczną. Spektakularne zdjęcie odległych galaktyk zwiastuje naszą przyszłość

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Dwie zderzające się galaktyki za około 500 mln lat utworzą jeden obiekt
Dwie zderzające się galaktyki za około 500 mln lat utworzą jeden obiekt Fot. Facebook/Gemini Observatory
Nowe zdjęcie odległych galaktyk pokazuje jaka przyszłość czeka Drogę Mleczną za miliony lat. Na fotografii, wykonanej przez teleskop Gemini North, znajdujący się na szczycie Maunakea na Hawajach, widać dwie grawitacyjnie splątane z sobą galaktyki, które zmierzają ku nieuchronnej kolizji.

Obiekty znane jako NGC 4567 i NGC 4568 „właśnie” zaczęły się zderzać i za 500 mln lat utworzą pojedynczą galaktykę eliptyczną. Właśnie, tj. 60 mln lat temu, jako że obie galaktyki znajdują się w odległości około 60 mln lat świetlnych (rok świetlny to – bagatela – ok. 9,5 bln km) od Ziemi i tyle właśnie czasu ich obraz do nas docierał. Inaczej mówiąc, wydarzenie to miało miejsce ledwie 5 mln lat po wyginięciu dinozaurów. W skali astronomicznej to ledwie mrugnięcie okiem.

Jak na razie oba obiekty, których centra znajdują się w odległości 20 tys. lat świetlnych, zaczynają swój grawitacyjny taniec, zataczając coraz to mniejsze kręgi wokół siebie, aż w końcu za jakieś 500 mln lat utworzą jedną galaktykę eliptyczną. W miarę jak będą się do siebie zbliżać, dojdzie do gwałtownych procesów formowania się nowych gwiazd. Jednak ostatecznie gaz potrzebny do narodzin nowych słońc wyczerpie się i rozproszy, a procesy gwiazdotwórcze w końcu ustaną.

Podobna przyszłość czeka naszą Drogę Mleczną, kiedy w końcu zderzy się z galaktyką Andromedy, naszą najbliższą, a zarazem największą sąsiadką. Jednak nie nastąpi to jeszcze tak szybko. Jak przewidują astronomowie do wydarzenia tego dojdzie za jakieś 4 do 5 mld lat. Nawet w skali astronomicznej to całkiem długa chwila.

Obecnie halo, czyli powłoka gazu otaczająca galaktykę Andromedy, rozciągająca się na 1,3 mln lat świetlnych w naszą stronę, zderza się z halo Drogi Mlecznej. Dla porównania nasza galaktyka ma średnicę około 100 tys. lat świetlnych, zaś jej sąsiadka jest „jedynie” o 10 tys. lat świetlnych większa.

Mimo 2,5 mln lat świetlnych, które dzielą obie galaktyki, Andromedę można ujrzeć na naszym jesiennym niebie jako rozmyty obłok w kształcie cygara.

Naukowcy są jednak optymistycznie nastawieni w sprawie przyszłości Układu Słonecznego. Zderzenie galaktyki Andromedy i Drogi Mlecznej najprawdopodobniej nie naruszy naszego układu, jednakże może przemieścić Słońce i otaczające je planety w zupełnie nowe regiony, a nocne niebo na Ziemi może ukazać dotąd niewidziane, spektakularne widoki.

Źródło: CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl