Departament Turystyki, Promocji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego zebrał dane dotyczące naszych atrakcji turystycznych.
ZOBACZ świętokrzyskie hity turystyczne w 2017 roku [TOP 22]
– Nie był to łatwy rok dla tej branży – mówi dyrektor Jacek Kowalczyk. – Pod dobrym lecie jesienią nastąpiło załamanie pogody, jednak biorąc to pod uwagę uznajemy, że i tak było bardzo dobrze.
Niezmiennie najwięcej osób odwiedza Jura park w Bałtowie – w 2017 zameldowało się tam 335 tysięcy turystów – pobito kolejny rekord i to mimo trudnego w związku z budową drogi rowerowej dojazdu.
– Jednak już w tym roku będzie można bezpiecznie dojechać rowerem z Ostrowca do Bałtowa – mówi Kowalczyk. - Równoległa do obecnej drogi trasa, czasami malowniczo wisi nad rzeką i myślę, że będzie to kolejny atut Bałtowa.
Oblaci ze Świętego Krzyża chwalą się 330 000 tysiącami turystów i pielgrzymów i utrzymali drugie miejsce. W czołówce stawki są także Baseny Mineralne w Solcu – ewenement na wojewódzką skalę, bo w miejscowości która liczy 500 mieszkańców kąpiele bierze w ciągu roku blisko 240 tysięcy osób.
Bardzo dobry wynik osiągnął też kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach poło Kielc, który organizuje wydarzenia dla najmłodszych i seniorów i jak widać trafia w gusta. Warto jednak dodać ,że działa tu Oceanarium oraz park miniatur najważniejszych budowli w regionie. Działa tu tez hotel, restauracja, ośrodek rehabilitacyjny.
Po raz pierwszy w tym roku ujawnił liczbę sprzedanych biletów Sabat Krajno – wynik – 205 tysięcy jest imponujący a kryje się za nim ciężka praca i mnóstwo propozycji. Działa tu wspaniały Park Miniatur, park rozrywki i oczywiście stok narciarski.
Warto docenić wynik Parku Etnograficznego w Tokarni, który mimo słabej pogody pobił swój rekord z ubiegłego roku – to zasługa imprez organizowanych w skansenie. – Ludzie pokochali Tokarnię – mówi Jacek Kowalczyk. – Tu zawsze są tłumy.
Zamkowi Królewskiemu w Chęcinach zabrakło jednego miesiąca dobrej pogody by utrzymać wysoką pozycję – w ubiegłym roku był 4, teraz jest 7.
Gorsze wyniki ma Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ale trzeba pamiętać, że poprzedni, 2016 rok był szczególny - był to rok pisarza i zainteresowanie Oblęgorkiem było nadzwyczajne. – Muzeum wróciło do zwykłego, bardzo dobrego wyniku – twierdzi dyrektor Kowalczyk.
Dyrektora cieszy wzrost liczby kuracjuszy w Busku Zdroju, bo często także ci ludzie stają się turystami. – A naszym potencjałem jest Wiślica. W tym roku jeszcze niewykorzystanym, ale jeśli zrealizujemy plany budowy muzeum i trasy podziemnej jej wynik będzie znacznie lepszy. Liczymy, że w kolejnym roku zanotujemy dalszy wzrost odwiedzin a do naszych atrakcji ruszą mieszkańcy świętokrzyskiego i inni.
Zobacz TOP 22 atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego w 2017 roku.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - najważniejsze informacje z kraju: Mafia produkująca papierosy rozbita. Szczury obok... szkoły
Źródło:vivi24
