Z analizy serwisu z ogłoszeniami Gratka.pl wynika, że od 1 marca do 31 lipca 2018 r. najwięcej ofert pracy dla pracowników niższego szczebla związanych było z pracą fizyczną. Ogłoszenia z tej kategorii stanowiły aż 18,6 proc. wszystkich ofert pracy na Gratka.pl. Na drugiej pozycji uplasowały się ogłoszenia dotyczące pracy w produkcji, które stanowiły 12,7 proc. ogłoszeń o pracę.
Na oferty pracy w budownictwie, architekturze i geodezji przypadło 8,7 proc. ogłoszeń, w logistyce, transporcie i spedycji – 8,1 proc., a na sprzedaż – 6 procent. Na oferty pracy z innych branż przypadało po niecałe 5 proc. ogłoszeń.
6 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wstępne dane na temat sytuacji na rynku pracy (MRPiPS). W lipcu 2018 r. bezrobocie utrzymało się na poziomie 5,9 procent. Liczba bezrobotnych, a więc osób zarejestrowanych w urzędach pracy, wyniosła 961,5 tysiąca. To o 6,4 tys. osób mniej niż w czerwcu (spadek wyniósł 0,7 procent). Dla porównania, w lipcu 2017 r. bezrobocie znajdowało się na poziomie 7 procent.
Sprawdź aktualne oferty pracy
Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w 12 województwach. W porównaniu z rokiem ubiegłym bezrobocie w Polsce spadło o 1,1 pkt. procentowego. W ciągu roku ubyło 178,5 tys. bezrobotnych (15,7 procent) – wynika z szacunków resortu pracy.
Resort pracy pochwalił się jednocyfrowym bezrobociem we wszystkich województwach, z czego w czterech z nich stopa bezrobocia nie przekroczyła 5 proc. (dokładnie tyle wyniosła w woj. mazowieckim). Najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim, gdzie uplasowało się ono na poziomie 3,3 proc., druga lokata przypadła w udziale woj. śląskiemu z bezrobociem na poziomie 4,5 proc., trzecia – woj. małopolskiemu (4,8 proc.), a czwarta – woj. pomorskiemu (4,9 proc.).
W Wielkopolsce liczna bezrobotnych wyniosła 52,3 tys., na Śląsku – 82,7 tys., w Małopolsce – 71,2 proc., w Pomorskiem – 44,1 tys., a na Mazowszu – 138,2 tys. osób.
Stopa bezrobocia spadła w pięciu województwach:
- kujawsko-pomorskim
- lubelskim
- mazowieckim
- warmińsko-mazurskim
- zachodniopomorskim
W lipcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy129 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Nie wszystkie z nich udało się obsadzić.
Porównaj najlepsze oferty pracy
- Kolejny miesiąc z bezrobociem poniżej granicy 6 proc. to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach. Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Optymistyczne dane z rynku pracy oznaczają dla pracowników szansę na poprawę swojej sytuacji zawodowej. Nie bez powodów mówi się o rynku pracownika. Osoby zainteresowane pracą fizyczną mogą znaleźć oferty pracy w wielu branżach, m.in. na produkcji czy w administracji niższego szczebla.
Źródło: [ Gratka.pl](https://gratka.pl/praca?utmsource=polskapress&utmmedium=pracakampania&utm_campaign=oferty pracy_x__z;), MRPiPS_