Dodatek elektryczny - kwoty, warunki
O dodatek mogą wnioskować gospodarstwa domowe, które korzystają ze źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną, chodzi tu np. o:
- pompę ciepła
- podgrzewacz
- nagrzewnicę
- bojler zasilany energią elektryczną pochodzącą od dostawcy prądu.
Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego.
- W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1000 zł
- Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1500 zł.

Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh (dane z faktur dostawcy prądu zamieszczają w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta, można też wystąpić do dostawcy o udostępnienie takich danych)
Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest też zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Co ważne, dodatek nie przysługuje gospodarstwom, które czerpią energię z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nie otrzymają go także osoby które skorzystały z dodatku na inne źródła ciepła, np. dodatek węglowy.
Dodatek elektryczny - terminy
Wnioski o dodatek elektryczny można składać w urzędach gmin właściwych dla miejsca zamieszkania do 1 lutego 2023 r. Dofinansowanie zostanie wypłacone do 31 marca 2023 r.
We wniosku należy umieścić dane o wnioskodawcy i wszystkich członkach jego gospodarstwa domowego. Należy podać też numer konta bankowego i określić organ samorządu, do którego składany jest wniosek.
Dodatkowo należy wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, które zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB. We wniosku trzeba też oświadczyć m.in., że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego, ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.
CZYTAJ:Takie zmiany szykowane są w kodeksie pracy. Sprawdź szczegóły. Weekend będzie dłuższy?
