100 osób straci pracę w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Rusza program dobrowolnych odejść

q
Fot. Arkadiusz Gola /Polskapress
W Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej redukcje zatrudnienia, podał portal Onet. Z pracą pożegna się ok. 100 osób. Ci którzy przystąpią do programu dobrowolnych odejść otrzymają trzymiesięczną odprawę oraz dodatkowe świadczenia. Redukcje to część rozpoczynającego się programu restrukturyzacji.

Zakładowe związki zawodowe zaakceptowały już warunki programu dobrowolnych odejść w Hucie Pokój. Joachim Kuchta, przewodniczący zakładowej Solidarności poinformował Onet, że pracownicy, którzy przystąpią do programu, otrzymają trzymiesięczną odprawę oraz świadczenia równe pięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia oraz przysługującą im nagrodą jubileuszową.

– Tyle udało nam się wynegocjować. To może nie są duże pieniądze, ale obawialiśmy się, że jeśli nie podpiszemy porozumienia, to pracodawca i tak zacznie zwalniać, a pracownicy będą odchodzić na znacznie gorszych warunkach – powiedział związkowiec.

Z programu skorzysta ok. 100 pracowników Huty Pokój i spółek zależnych: Euroserwis, Euroblacha i Huta Pokój Konstrukcje. W sumie redukcja zatrudnienia obejmie ponad 10 proc. załogi. Dotąd w Hucie Pokój i spółkach zatrudnionych jest 850 pracowników. Ograniczenie zatrudnienia w zakładzie jest częścią rozpoczynającego się procesu restrukturyzacji.

– Zaproponowaliśmy pracownikom bardzo korzystny Program. Do podjęcia tej decyzji zmusiła nas pogłębiająca się latami zła sytuacja finansowa Grupy. Od lipca realizujemy program transformacji Huty, a program dobrowolnych odejść jest jej ważnym elementem. Wyniki finansowe po ośmiu miesiącach tego roku są lepsze od założeń w budżecie, jednak nadal ponosimy straty – mówi Witold Wójcicki, prezes zarządu Huty Pokój.

Pracownicy, którzy chcą skorzystać z programu, do końca października muszą złożyć odpowiedni wniosek.
Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 100 osób straci pracę w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Rusza program dobrowolnych odejść - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KINUK
@Ruppert podał, że huta Pokój na garnek zwany wielkim piecem wydała 560 mln zł to wówczas KUNIK i jego klika powinni siedzieć. Piec uznano ZABYTKIEM TECHNIKI i ku przestrodze powinna na nim wisieć tabliczka z jego nazwiskiem.
o
oszukany
Jakie dobrowolne odejście. Prezes nie chce podpisywać zwolnień. Twierdząc że pracownik jest potrzebny. No tak!! bo gdzie znajdą frajera za 2000 zł robiącego nocki fizycznie. Jeśli taki potrzebny to niech dają zarobić. Kpina!!! Ciekawe czy prezes wyżył by za taką pensie z rodziną?
Te dobrowolne odejścia to jakiś cyrk!! Zrobione pod swoich ludzi by mogli odejść z kasą.
R
Ruppert
Od roku 1997 trwa sukcesywna "rozbiórka" istniejącej od 1840 roku znakomitej huty Pokój, która sprzedana wspólnymi staraniami swojego ówczesnego kierownictwa oraz ministra przekształceń własnościowych Wiesława Kaczmarka, ((przy braku oporu związków zawodowych) ZAKAMUFLOWANEJ i jak się okazało przestępczej spółce izraelskiej Colloseum, posiadającej KONTAKTOWE dla prezesa huty biuro w Nikozji na Cyprze. Odstąpienie od uruchomienia przystosowanego kosztem 560 mln PLN Wielkiego Pieca do produkcji ferromanganu, stopu niezbędnego dla hutnictwa do produkcji stali, rezygnacja z projektu zwiększenia o 100% wydajności Wydziału Profili Giętych / do 200 tys. t/rok/, dla obniżenia kosztu produkcji tego wyrobu oraz parcelacja przedsiębiorstwa na kilka usługowych spółek skutkowały ogromną redukcją załogi oraz stopniowym spadkiem produkcji i minimalizacją zysku. Tolerowana latami w niepojęty sposób przez związki zawodowe destrukcyjna działalność Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i spolegliwego im kierownictwa huty, doprowadziła po 20 latach tak karygodnego, nieudolnego zarządzania do katastrofalnego stanu zadłużonego i pozbawionego szansy na przetrwanie przedsiębiorstwa. Winni tego stanu rzeczy odeszli suto wynagrodzeni (sic) w stan spoczynku i bez wyrzutów sumienia za zmarnowanie wspaniałego KIEDYŚ zakładu korzystają z uroków NIEZASŁUŻONEJ emerytury!
Wróć na i.pl Portal i.pl