Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. W pierwszych latach II wojny światowej rozpoczął studia malarskie w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie, przemianowanym przez Niemców na Kunstgewerbeschule. W latach 1945-1947 kontynuował studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1961 r. obronił dyplom w ASP i rozpoczął tam wykłady z malarstwa. Od 1962 r. został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny). Znany był przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, ale malował też kompozycje abstrakcyjne, pejzaże.
Jego wystawy indywidualne pokazywano w kraju, a także w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Karlskronie i Sztokholmie. Był także teoretykiem sztuki, autorem esejów z dziedziny ikony i teologii prawosławnej. Nagradzany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, w 1984 r. Nagrodą Państwową, w 1994 r. Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.
W Lublinie możemy podziwiać ikonostas jego autorstwa - w 1989 roku artysta wykonał go do neogotyckiej kaplicy Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Była też szansa na to, że Lublin będzie mógł się chwalić innym dziełem Nowosielskiego - polichromiami w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1962 roku artysta wykonał nawet projekty z myślą o lubelskiej świątyni - rysunki na papierze i tekturze.
Powstały bardzo szczegółowe projekty polichromii, ale ostatecznie dzieło nie zostało zrealizowane.
Jerzy Nowosielski 14 kwietnia 1999 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti”, rok później tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 r. został laureatem prestiżowej Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.
Zmarł 21 lutego 2011 r. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
- Tłumy witały Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym
- Wszystkiego najmroźniejszego w 2023! Noworoczne morsowanie [ZDJĘCIA]
- Rugbiści Budowlanych noworocznym meczem rozpoczęli 2023 rok (ZDJĘCIA)
- Rok 2022 w świecie lubelskiego sportu. Co z niego zapamiętamy?
- O czym pisaliśmy w 2022 roku? Oto najpopularniejsze artykuły Kuriera Lubelskiego
- Takich niezwykłych brodaczy spotkać można tylko w Sławatyczach
