- 5 lipca br. kryminalni z tczewskiej komendy zatrzymali 13-latka, który dzień wcześniej po 6 rano w jednym z tczewskich marketów ukradł cztery butelki whisky o wartości prawie 600 zł. Nieletni wszedł do sklepu z wózkiem sklepowym, do którego włożył alkohol, a następnie minął linię kas i wybiegł ze sklepu. Trzy butelki, krótko po kradzieży sprzedał przypadkowo napotkanej osobie, a czwartą wypił wraz z kolegami - przekazał mł. asp. Krzysztof Górski z komendy powiatowej policji w Tczewie.
Stróże prawa ustalili, że chłopak uciekł z ośrodka wychowawczego. Policjanci przewieźli go do policyjnej izby dziecka. Jego dalszym losem zajmie się sąd rodzinny.
Wychowywanie dzieci, zwłaszcza w wieku nastoletnim, to niełatwa sprawa. Wie o tym każdy rodzic. Czasami jednak sprawy wymykają się spod kontroli bardzo poważnie.
- Kradzież mienia wartego więcej niż 500 zł powoduje, że nastolatek dopuszcza się czynu karalnego na podstawie art. 278 § 1 ustawy kodeksu karnego – określanego jednak jako występek osoby pełnoletniej. Nieletni przyłapany na takiej kradzieży zostanie sądzony przez sąd rodzinny. Policja zgłosi bowiem do sądu zdarzenie – na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Postępowanie o demoralizację określi konsekwencje wymierzone wobec dziecka - mówi mł. asp. Krzysztof Górski.
Wspomniane konsekwencje kradzieży mogą być różne – zależą od wielu czynników. Wobec nieletniego można zastosować środki wychowawcze oraz umieścić go w zakładzie poprawczym. Sąd ma różne opcje kary wymierzonej za kradzież w sklepieTo między innymi:
- udzielenie upomnienia,
- zobowiązanie do określonego zachowania – przede wszystkim do naprawienia wyrządzonej szkody; uczestniczenia w terapii czy szkoleniu; zakazie przebywania w określonych miejscach itp.
- ustanowienie nadzoru – rodziców, opiekunów, ale też np. jakiejś organizacji,
- zastosowanie nadzoru kuratora,
- orzeczenie przepadku rzeczy ukradzionych czy inaczej zdobytych,
- umieszczenie w ośrodku wychowawczym,
- umieszczenie w zakładzie poprawczym,
- wprowadzenie innych środków.
- Dzieci w okresie dojrzewania bywają trudne do zrozumienia i opanowania. Burza hormonów, zmiany, nieodpowiednie towarzystwo – naprawdę niewiele trzeba, by nieletni popełnił coś niemądrego. Apelujemy więc do dzieci oraz młodzieży o to, aby wakacyjna beztroska nie przerodziła się w łamanie prawa, gdyż jak widać również niepełnoletnie osoby mogą ponosić odpowiedzialność za swoje zachowanie. Mamy również nadzieję, iż wakacje będą czasem bezpiecznych zabaw, które nie będą skutkowały przykrymi wypadkami ani konsekwencjami prawnymi - apelował w imieniu policji w Tczewie, mł. asp. Krzysztof Górski.
