Debiutujący terytorialsi rozpoczęli tym samym 16-dniowe szkolenie podstawowe przygotowujące ich do nowej roli – żołnierza Wojska Polskiego. Jednocześnie rezerwiści i osoby z doświadczeniem militarnym rozpoczęły szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba cykle szkoleniowe zakończą się 30 października złożeniem przez żołnierzy uroczystego ślubowania, rotą przysięgi wojskowej.
Terytorialsi to nie tylko mężczyźni
Dowódca 18. SBOT płk Marek Pietrzak powiedział, że ochotnicy, którzy wstąpili w szeregi stołecznej brygady w znakomitej większości stanowią mieszkańcy stolicy, gotowi bronić jej w razie militarnego zagrożenia, z czego 21 proc. stanowią kobiety.
Od służby w WOT nasi nowo upieczeni terytorialsi oczekują przede wszystkim nabycia umiejętności walki i posługiwania się bronią. Ponad 80 proc. z nich widzi w tej formacji szansę na rozwój i deklaruje chęć udziału w oferowanych szkoleniach. Jestem przekonany, że się nie zawiodą, bowiem WOT stwarza możliwości rozwoju w wielu dziedzinach – dodał płk Pietrzak.
Dla przyjętych w sobotę 15 października żołnierzy powstało specjalne miasteczko kontenerowe posiadające niezbędną infrastrukturę, jak stołówka, pralnia, sanitariaty i prysznice, a także namiot z siłownią i przestrzenią rekreacyjną.
Żołnierze otrzymali nowe umundurowanie i sprzęt, zaś ich cywilne rzeczy, w których przyjechali na wcielenie, pozostawili w specjalnym magazynie zwanym „cywilkownią”. Za każdy dzień szkolenia otrzymają uposażenie finansowe w wysokości uzależnionej od stopnia wojskowego, tj. ok. 130 zł.
18. Stołeczna Brygada OT
18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w czerwcu 2022 r., a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju np. klęskach żywiołowych.
Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego JW. 4226 - 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie.
Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Bożęcinie, w ramach istniejących kompleksów wojskowych.

dś