Wielkie inwestycje w Wojsko Polskie. Patriot – najnowocześniejszy system obrony powietrznej na świecie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. twitter.com/lchemperek
W piątek w Toruniu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Andrzeja Dudy obserwował przebieg testów polskich Patriot i pozostałych elementów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Mariusz Błaszczak: Mamy to!

– Wydawałoby się niemożliwe - a jednak. W 2018 pan minister Mariusz Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż - wykonanie - pierwszej części systemu Patriot dla Polski, czyli, jak mówimy w Polsce, pierwszego elementu naszego wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - systemu Wisła, który będzie zintegrowany z systemem Pilica i systemem Narew. Szeroko pojętego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, w tej chwili bez wątpienia najnowocześniejszego na świecie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że realizacja tego systemu w fazie wstępnej - w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się na Ukrainie i związanego z nią ryzyka i zagrożenia - nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18. dywizjonu obrony przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu - tzw. "mała Narew" wyposażony w rakiety CAMM.

– Mamy to! Polskie Patrioty są integrowane. Przystępujemy do tworzenia wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznej. W każdym z jego poziomów wykorzystywane są elementy wyprodukowane przez krajowy przemysł zbrojeniowy – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wicepremier i szef MON zwrócił uwagę na znaczenie systemu zarządzania walką IBCS dla integracji systemów obrony poszczególnych warstw, a po włączeniu w system obrony powietrznej samolotów F-35 wojsko otrzyma pełny ogląd sytuacji, a Polska uzyska „unikalne w Europie warunki bezpieczeństwa”.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że zestawy Patriot mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, obronę krótkiego zasięgu ma zapewnić system Narew, a bardzo krótkiego zasięgu pociski Piorun uzupełnione artyleryjsko-rakietowymi zestawami Pilica.

Nawiązując do zainicjowanego przez Niemcy europejskiego systemu obrony powietrznej szef MON powiedział: „My jesteśmy kilka długości przed naszymi współpracownikami, partnerami, którzy wczoraj podpisali tę deklarację. Oni podpisali deklarację intencji, my na polskiej ziemi już mamy ten system, on będzie w pełni operacyjny za kilka miesięcy”.

Kiedy system Patriot trafi do Wojska Polskiego?

Przyjęcie i wdrożenie systemu Wisła do Sił Zbrojnych RP odbywa się w ramach procedury SICO (System Integration Checkout). W ramach tego procesu polskie i amerykańskie zespoły przeprowadzają inwentaryzację dostaw i realizują finalny montaż sprzętu wojskowego oraz dokonują pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu.

Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

W ramach SICO zostaną sprawdzone wszystkie dostarczone elementy, tj. m.in. radary AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plan), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280, czy radiolinie IFCN.

Ile kosztował system Patriot?

Polska za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłaciła 4 miliardy 750 milionów dolarów i jest drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS. Podstawowym zadaniem systemu „Wisła” będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) systemu IBCS/PATRIOT planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

lena

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl