Kolejne wzmocnienie Wojska Polskiego. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak dla i.pl: Będziemy mieć i HIMARS, i Chunmoo

Lidia Lemaniak
W poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak rozpocznie wizytę w Korei Południowej.
W poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak rozpocznie wizytę w Korei Południowej. CO MON
„Zakończyliśmy negocjacje w sprawie kontraktu na wyrzutnie Chunmoo. Zamierzam podpisać umowę ramową na dostawy prawie 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo” – poinformował w rozmowie z i.pl wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Rozmawiała Lidia Lemaniak.

Panie Premierze, jaki jest cel Pańskiej wizyty w Korei Południowej, którą rozpocznie Pan w poniedziałek?

Zakończyliśmy negocjacje w sprawie kontraktu na wyrzutnie Chunmoo. Zamierzam podpisać umowę ramową na dostawy prawie 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. To doskonała broń artyleryjska, a obserwując wojnę na Ukrainie, wyraźnie widzimy jak wielką przewagę na polu bitwy robi właśnie artyleria. Odbierzemy także zakontraktowany wcześniej sprzęt – pierwsze armatohaubice K9 i czołgi K2.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na koreańskie wyrzutnie?

Ponieważ – podobnie, jak wcześniej zamówione w Korei Południowej – czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50, jest to produkt wojskowy o najwyższej jakości i skuteczności. Wyrzutnie Chunmoo mają podobne możliwości, jak zakontraktowane wcześniej amerykańskie HIMARS-y. Mogą razić cele oddalone do 300 kilometrów. Kolejny argument przemawiający za koreańskim sprzętem, to czas dostaw. Pierwsze sztuki Chunmoo mają być w Polsce już w przyszłym roku, co oznacza, że pierwszy dywizjon będzie w gotowości operacyjnej do końca 2023 roku. Oprócz wyrzutni pozyskamy bardzo dużą liczbę pocisków, zarówno precyzyjnego rażenia na dystansie do 70 km, jak i taktycznych o zasięgu około 300 km.

A co z zaangażowaniem polskiego przemysłu zbrojeniowego?

Zakup Chunmoo ma być szybki, ale i korzystny dla naszego przemysłu. Tak, jak w przypadku pozostałych koreańskich kontraktów, chcemy maksymalnie włączyć naszą zbrojeniówkę we współpracę. Zakładamy pełną integrację z polskim systemem zarządzania walką Topaz oraz podwoziami Jelcz, ale też pozyskanie zdolności produkcyjnych, serwisowych i modernizacyjnych przez polskie zakłady. Co warto też podkreślić, strona koreańska przekaże nam niezbędny know-how do produkcji pocisków. Tu wszystkie strony zyskują. A najwięcej Polska, jej obywatele i nasze wspólne bezpieczeństwo.

Czy to oznacza, że rezygnujemy z amerykańskich wyrzutni HIMARS?

Absolutnie nie. Zostajemy również przy HIMARS-ach, nie rezygnujemy z nich. Chcemy dywersyfikować dostawy, przede wszystkim po to, żeby skuteczna broń trafiła do nas jak najszybciej. Amerykanie, co oczywiście zrozumiałe, są w tej chwili skoncentrowani na wspieraniu wojsk ukraińskich, m.in. przekazywane są wyrzutnie HIMARS. To przecież wojna, która dotyczy nas wszystkich i zwycięstwo Ukrainy jest teraz priorytetem. Jesteśmy świadomi, że nie otrzymamy wszystkich 500 wyrzutni HIMARS, o które wysłaliśmy zapytanie ofertowe w zadowalającym nas terminie. Nawet taki gigant zbrojeniowy jak USA ma swoje ograniczenia produkcyjne. Zdecydowaliśmy się na podzielenie zamówienia na HIMARS na etapy. Będziemy mieli i HIMARS, i Chunmoo. To synergiczne połączenie, ponieważ oba systemy mogą ze sobą współpracować. Zbudujemy potężną siłę uderzeń artylerii. A, że jest to kluczowe na współczesnym polu walki, widzimy wszyscy.

A co z już zamówionymi HIMARS?

Tu się nic nie zmienia. W 2019 roku podpisałem umowę na HIMARS dla Polski i pierwsze 18 wyrzutni zostanie dostarczonych polskim żołnierzom już w przyszłym roku. Będzie to pierwszy dywizjon artylerii rakietowej na HIMARS w Wojsku Polskim.

mm

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A można tym palić w piecu?
G
Gość
Po kiego diabla kierowac takiego "fachowca" do zakupu broni? Osobiscie wahal bym sie powierzyc mu zakup hulajnog dla przedszkolakow...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

To już koniec. Musk ogłosił odejście

To już koniec. Musk ogłosił odejście

Gracz Jagiellonii królem strzelców Ligi Konferencji! Takiej historii jeszcze nie było

O TYM SIĘ MÓWI
Gracz Jagiellonii królem strzelców Ligi Konferencji! Takiej historii jeszcze nie było

Wróć na i.pl Portal i.pl