Na dwuhektarowej działce u zbiegu ulic Sadowej i Agrestowej zaplanowano budowę czterech bloków, w których powstanie 200 mieszkań. Osiedle przewiduje lokale jedno-, dwu-, trzy- jak i czteropokojowe w standardzie pod klucz. Ich średni metraż wyniesie 51 m kw.
- Wieluń, to kolejne po Łowiczu, miasto w województwie łódzkim, które dziś przystępuje do faktycznej realizacji programu Mieszkanie Plus. W doskonałej lokalizacji, którą wskazała gmina Wieluń, powstanie osiedle, gdzie zamieszka 200 rodzin. Struktura mieszkań była szeroko konsultowana z władzami miasta, dlatego to osiedle zostało skrojone na miarę lokalnej społeczności – mówi Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości.
PFR Nieruchomości to państwowa spółka, która zapewni finansowanie inwestycji. Jej przedstawiciele gościli dzisiaj w Wieluniu. O budowie mieszkań mówiono na konferencji, którą zorganizowano obok terenu, na którym powstaną czterokondygnacyjne bloki w ramach rządowego programu. Brali w niej udział również posłowie Piotr Polak i Paweł Rychlik, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta wieluński Marek Kieler.
- Będą to mieszkania droższe niż komunalne, ale też o wyższym standardzie. Ważne, że to gmina będzie ustalać reguły naboru najemców, PFR zostawia nam tutaj całkowitą dowolność – mówi burmistrz Okrasa.
Do gminy będzie też należeć decyzji odnośnie do wysokości czynszów. Wiadomo, że będą do nich dopłaty, których wielkość jest z kolei regulowana ustawowo. Kiedy ruszy budowa? Ostrożnie przewiduje się, że wykonawca wejdzie na plac budowy w pierwszym kwartale 2020 r., choć władze miasta chciałyby, aby pierwsze roboty zostały wykonane już w tym roku.
Najpierw jednak trzeba powołać spółkę, do której gmina wniesie aportem teren o wartości 4,5 mln zł. Będzie to wymagało uprzedniej zgody Rady Miejskiej. Pierwszym zadaniem spółki będzie zlecenie wykonania projektu nowego osiedla. Kolejnym krokiem będzie wybór wykonawcy robót.
- My dajemy kapitał, a gmina przekazuje nieruchomość. Powołana przez nas spółka przeprowadzi cały proces inwestycyjny. Po zakończeniu inwestycji, stopniowo własność spółki będzie przechodziła na gminę – wyjaśnia Paweł Kruchlik z PFR Nieruchomości.
W miejscu, w którym powstaną budynki wielorodzinne, zaplanowano również budowę żłobka. Gminie przyznano na ten cel 3 mln zł dotacji z rządowego programu Maluch plus.
