W poniedziałek, 21 czerwca, odbyła się zdalna sesja sejmiku, podczas której radni jednogłośnie przyjęli stanowisko sejmiku dotyczące poparcia inicjatywy uczczenia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 poprzez ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.
– Będzie nam miło, jeśli parlament tak zdecyduje i wierzę, że tak będzie. To niezwykle ważne dla Wielkopolski
– powiedział marszałek, Marek Woźniak.
Polska stała się bezpieczna
Powstanie Wielkopolskie będzie świętem państwowym?
Pomysłodawcą inicjatywy, ustanawiającej 27 grudnia świętem państwowym, jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Od lat to samorząd województwa Wielkopolskiego jest organizatorem rocznicowych obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
– Dokładamy wszelkich starań, aby pamięć o tym chlubnym, zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia spotykamy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Chcemy z pozytywnym przesłaniem o zwycięstwie nad pruskim zaborcą, które jest historyczną spuścizną wszystkich Polaków, dotrzeć do jak najszerszego grona obywateli naszego kraju, wykazując, że ten chwalebny czyn zbrojny naszych przodków ma wymiar nie tylko regionalny, ale i ogólnopolski
– napisano w stanowisku.
Powstanie Wielkopolskie znaczenie dla Wielkopolski
Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu odpowiednią rangę i znaczenie.
– Mając na uwadze wielkoletni wkład samorządu województwa Wielkopolskiego oraz samorządów powiatowych i gminnych w uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i jego bohaterów, wyrażamy nadzieję na kontynuację realizowanych działań, w dotychczasowej formie, żywiąc głębokie przekonanie, że zwycięski zryw niepodległościowy współtworzy w szczególny sposób regionalną tożsamość i jest nieprzerwanie obecny w świadomości społeczności Wielkopolan
– dodano.
Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...