3 września 1939: krwawa niedziela w Orzeszu [NASZA HISTORIA]

Grzegorz Bębnik
Sonderformation Ebbinghaus miała opanować zakłady przemysłowe w polskiej części Górnego Śląska i uchronić je przed zniszczeniem. Ale wykorzystano ją też do działań pacyfikacyjnych
Sonderformation Ebbinghaus miała opanować zakłady przemysłowe w polskiej części Górnego Śląska i uchronić je przed zniszczeniem. Ale wykorzystano ją też do działań pacyfikacyjnych arc
4 września 1939 roku w Orzeszu doszło do krwawych porachunków. Zginęły 23 osoby. Jak do tego doszło przypomina historyk z IPN. Tekst jest fragmentem książki śląskiego historyka Grzegorza Bębnika pt. "Sokoły kapitana Ebbinghausa". Więcej o krwawej niedzieli w Orzeszu można przeczytać w najnowszym numerze "Naszej Historii".

Wrocławski VIII korpus armijny gen. Ernsta Buscha, którego 8. dywizja, 28. dywizja piechoty oraz 5. dywizja pancerna przełamać miały polski opór na linii Tychy-Pszczyna, maszerował również przez niewielką miejscowość Orzesze w ówczesnym powiecie pszczyńskim. Dowództwo korpusu zdecydowało się nawet założyć tam na pewien czas kwaterę; na miejsce pobytu wybrano jeden z okazalszych obiektów, czyli budynek zarządu gminy (w dokumentach określany jako Gemeindehaus). Wraz z zapadnięciem zmroku w Orzeszu miało dojść do strzelaniny; niezidentyfikowani "powstańcy" zaatakowali jakoby rozkwaterowane tam niemieckie oddziały.

Incydenty takie, wynikające najczęściej z nerwowości i nieostrzelania żołnierzy Wehrmachtu, były wówczas na porządku dziennym; często po prostu Niemcy ostrzeliwali się wzajemnie, zwalając następnie winę na mitycznych "powstańców" (Aufständische, Insurgenten, Freischärler czy po prostu Heckenschützen). Jak najbardziej realne były jednak represje spadające na mieszkańców tych miejscowości, w których miały paść strzały. Podobnie było i w Orzeszu.

Rankiem 3 września 1939 r. do dowództwa VIII korpusu dotarła notatka, podpisana przez dowodzącego kompanią sanitarną 28. dywizji piechoty "nadlekarza sztabowego" (Oberstabsarzt - odpowiednik stopnia majora), w której napisano m.in.: "Kompania sanitarna 2/28 (zmot[oryzowana]) prosi o zezwolenie na palenie domów w Orzeszu, z których padły strzały oraz w których znaleziono łuski po wystrzelonej amunicji". Wniosek ten został przez tzw. pierwszego oficera sztabu generalnego (erster Generalstabsoffizier - Ia) VIII korpusu, ówczesnego podpułkownika Bernharda Steinmetza, opatrzony krótkim, kategorycznym dopiskiem: "Nie! Uregulowane będzie [to - G.B.] przez żand[armerię]!".

Bardziej szczegółowy wgląd w "uregulowanie" owej sprawy umożliwia wzmianka z godz. 9.30 w dniu 3 września, zapisana w dzienniku bojowym 3. Odcinka Straży Granicznej: "[3.] Odcinek Straży Granicznej rozkazuje Organizacji Ebbinghausa oczyszczenie z pomocą około 300 ludzi terenów wokół Orzesza. Zostaną oni dowiezieni samochodami do Naczelnego Dowództwa VIII Korpusu Armijnego celem wykorzystania w akcji oraz do zabezpieczenia skrzydeł przeciw licznym partyzantom". Zamiast regularnej formacji zdecydowano się zatem zaangażować do wykonania tego zadania, które trąciło na milę brutalną pacyfikacją, pozbawionych chwilowo zajęcia freikorzystów. Z jakichś powodów wybór padł na oddział Hansa-Otto Ramdohra; być może jego podwładni byli akurat pod ręką.

Dodać można, że negatywna opinia ppłk. Steinmetza nie powstrzymała żołnierzy z innych niż kompania sanitarna 28. dywizji piechoty oddziałów przed braniem odwetu na własną rękę; jeden z pułków meldował 3 września 1939 r. o godz. 17.00 o rozstrzeliwaniu "rozmaitych partyzantów" (verschie-dene Freischärler) oraz paleniu zagród w Mościskach i Kopaninach (dziś dzielnice Orzesza i Łazisk Górnych).

(Całość artykułu w najnowszym numerze miesięcznika Nasza Historia")

Najnowszy, wrześniowy numer „Naszej Historii” znajdą Panstwo w większości dobrych punktów sprzedaży prasy. Polecamy poza tym:

Obszar Warowny Śląsk. Schrony zbudowane w latach 30. miały chronić polski Górny Śląsk przed niemieckim atakiem,
Operacja Saybusch. Tak po niemiecku nazywała się akcja wysiedlenia w 1940 roku kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Żywiecczyzny.
John Baildon. Trafił na Śląsk ze Szkocji. Był pionierem industrializacji.
Przemilczana historia śmierci wiceprezydenta Gliwic. Został zastrzelony przez czerwonoarmistę w maju 1945 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 3 września 1939: krwawa niedziela w Orzeszu [NASZA HISTORIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
filatelista
Czekom cierpliwie
O
Oscar Wilde
„Kłam­stwo nie sta­je się prawdą tyl­ko dla­tego, że wie­rzy w nie więcej osób”
S
Stanik z rybnika
Masz racje w Rybniku tez były listy jak w Orzeszu, morderców co mordowali miejscową ludność w 1 szym ,2 gim , i w 3cim powstaniu Śląskim, i bezprawnej deportacji mieszkańców Śląsakow i Niemieckich Śląsaków , i rabowaniu ich mienia na całym plebiscytowym Śląsku przez Powstańców Śląskich i wyworzenia ich majątku do centralnej Polski, a mieszkańców wygnanie pod groźba zasczelenia do Niemiec . W 1939r ta karta się odwróciła i byli poszukiwani ci mordercy i byli roszczelani przez SS,albo
Gestapo. A dzisiaj to bohaterowie i mają pomniki, a pod pomnikami stoją Dzieci co nie mają zielonego pojęcia o rzeczywistej prawdzie .
t
tola
jeżeli nie wiecie jak było nie piszcie.listy osób do rozsztrzelania były sporzą dzane przez mieszkańców orzeesza którzy do dzisiaj spokojnie chodzą po mieście,to są ci wspaniali obrońcy PRL
o
otto
KTO WYCIAGA REKE PO NIESWOJE MIENIE I PROWADZI DZIALANIA TERORYSTYCZNE na terytorium obcego panstwa ten podlega karze! Dla wiekszosci Slaskiego spoleczenstwa ktora Wygrala PLEBISCYT dni wrzesniowe TO BYLO WYZWOLENIE!!!!!! 6 lat bez azjatow z za brynicy i aferalow z Malopolski.........BEZCENNE. 6 lat na Slasku bez slowianskiego opitego moczymordy!!! BEZCENNNE!! hehe
...
Powstancy wcale nie byli mityczni, dali im sie porzadnie we znaki. Stad moze panika i wzajemne sie ostrzeliwanie zolnierzy Wehrmachtu na haso " Powstancy" Z mitow mamy tylko ten o nazistach, ale go przeciez dobrze znasz. Nie wysilaj sie na odpowiedz, tfoja tforczosc jest nam wszystkim znana.
D
DELL
i bierze ze soba ok.40 zakladników (!) sposród mieszkanców miasta ........
J
Już ci żona
pozwoliła znowu siedzieć przed kompem? do garów ,bo jak wróci z roboty obiad ma być na stole .
A to śląskie złoto to w dalszym ciągu jest pod ziemią ,tylko poziomy aby go wydobyć się zmieniły ,a jak ci go brakuje to na hałde i tam sobie pogrzeb .
o
otto
Ukradli zloto Slaskie i zwiali jak zlodziej,nocą!!!! Przybyli na OS by krasc i szabrowac .Uciekli z OS jak zlodziej nocą
A
Aleksander
23 osoby zabite przez Niemców ? Nic to , zobaczcie co niemcy wyprawiali w Częstochowie ....
Krwawy Poniedziałek - wydarzenia te przeszły do historii miasta jako „krwawy poniedziałek” i stanowiły jedną z najcięższych zbrodni popełnionych przez oddziały Wehrmachtu w trakcie kampanii wrześniowe ( około 500 osób wymordowanych )
Jochen Böhler : Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Kraków: Wydawnictwo „Znak”, 2009
D
Deutsch-Oberschlesier
straszne rzeczy to się dzieją od zarania dziejów
ryba zjada rybę, wilk zjada owcę
a homo sapiens wymordował cały swój bratni gatunek homo neandertalis (choć część populacji ludzkiej ma ich geny)
...
szkoda ze okres 1939-45 bywa niestety zapomniany badz wrecz pomijany. A dzialy sie wtedy rzeczy straszne. Dodam jeszcze ze to Wehrmacht nie zadne SS spalil setki wsi i dokonam niepelna 1000 egzekucji badz po prostu dzikich rozstrzelan , to tylko w okresie wrzesien-pazdziernik 1939, pozniej wziely sie za to einsatztruppen .
D
Deutsch-Oberschlesier
to w końcu jacyś byli powstańcy broniący polskiego Śląska czy wszyscy pitli na Zaleszczyki hehe?
Wróć na i.pl Portal i.pl