30 lat temu doszło do tragicznego wypadku śmigłowca TOPR w Dolinie Olczyskiej

Łukasz Bobek
30 lat temu - w Dolinie Olczyskiej w Tatrach - doszło do katastrofy śmigłowca TOPR. Zmarły cztery osoby
30 lat temu - w Dolinie Olczyskiej w Tatrach - doszło do katastrofy śmigłowca TOPR. Zmarły cztery osoby TOPR
To był najtragiczniejszy wypadek śmigłowca ratowników górskich w Polsce. 30 lat temu w Tatrach rozbił się śmigłowiec TOPR. Zginęły cztery osoby - dwóch pilotów i dwóch ratowników górskich.

11 sierpnia, 1994 r. O godz. 12.45 ratownicy górscy dostają sygnał od strażników granicznych z Kasprowego Wierchu o wypadku turystki na Hali Gąsienicowej. Na miejsce rusza śmigłowiec. W sumie - oprócz dwóch pilotów - jest w nim sześciu ratowników.

Gdy docierają na miejsce, niemal wszyscy desantują się z helikoptera. Maszyna pozostaje w zawisie. Ówczesny naczelnik pogotowia, dr Robert Janik, biegnie udzielić rannej pomocy. Nagle okazuje się, że jeden z ratowników - Janusz Kubica - leży ranny na ziemi. Uderzyła go pracująca łopata śmigłowca. Pozostali podejmują decyzję, że odwiozą Kubicę do szpitala. Ładują go na pokład i ruszają. Oprócz rannego, w śmigłowcu są ratownik Stanisław Mateja-Torbiarz oraz dwóch pilotów - Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki. Ich ostatni meldunek brzmi: Lądujemy za trzy minuty, potrzebna karetka "R".

Nad Wielkim Kopieńcem w Dolinie Olczyskiej dochodzi do katastrofy. Śmigłowiec rozpada się w powietrzu. Odpada ogon, z maszyny wydostaje się czarny dym, a potem, wirując, helikopter spada. Do wypadku doszło o godz. 13.47.

Informacja o wypadku dotarła do Zakopanego bardzo szybko. Pierwszy na miejscu katastrofy był ratownik TOPR Jan Krzysztof wraz z kolegą. - Okazało się, że szans na żaden ratunek dla załogi już nie ma - wspomina Krzysztof.

Szczątki maszyny były rozrzucone w promieniu kilkuset metrów. Nie płonęły, wyglądały jakby były zmiażdżone.

- Gdy doszło do wypadku, byłam akurat w pracy, w Urzędzie Miasta - wspominała Maria Mateja-Torbiarz, żona jednego ze zmarłych w katastrofie. - Tego dnia mój mąż miał mieć dyżur w TOPR, ale nagle okazało się, że przenosi się do śmigłowca, bo jeden z kolegów zachorował. Strasznie nie lubiłam, gdy on latał. Gdy wystartowali po ranną turystkę, widziałam z okna jak lecą. Potem pamiętam, że mówiłam do koleżanki, że jakoś długo nie wracają. Za chwilę wbiegła do pokoju sekretarka burmistrza i powiedziała, że był wypadek.

Dziś o godz. 18 w kaplicy Sióstr Urszulanek na Borach w Zakopanem zostanie odprawiona msza św. za zmarłych w katastrofie przed 29 laty. Wcześniej ratownicy i rodziny zmarłych odwiedzą Stary Cmentarz i Dolinę Olczyską.

To był najtragiczniejszy wypadek w historii polskiego ratownictwa górskiego. Później dochodziło do wypadków i usterek śmigłowca w Tatrach, które na szczęście nie niosły ze sobą ofiar. Inne wypadki śmigłowców w Tatrach:

  • Rok 1978 - w Dolinie Pięciu Stawów Polskich rozbił się śmigłowiec Mi-2. Kadłub spadł na stok i zsunął się. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wypadek ten był utrzymywany przez władze PRL w tajemnicy.
  • Rok 2003 - w czasie akcji ratunkowej pod Rysami, gdzie lawina zabrała licealistów z Tychów, śmigłowcowi zgasły w locie dwa silniki. Pilot wylądował w Murzasichlu. Uszkodził maszynę, ale nic się nie stało załodze.
  • Rok 2012 - w czasie akcji ratunkowej na Kościelcu spadający kamień uderzył w łopaty śmigłowca. Doszło do ich rozwarstwienia. Maszyna przez kilka dni stała nad Zielonym Stawem w Tatrach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KM
Moja hipoteza: śmigłowiec w zawisie opiera się przednim kołem o stok (standardowa procedura - odciąża zespół napędowy). Na dość stromym stoku łopata zahacza o glebę, wybija z niej kamień, kamień uderza w głowę Janusz Kubicy, łopata ulega uszkodzeniu (rozwarstwieniu). Narastające w trakcie lotu drgania powodują uderzenie łopaty w belkę ogonową - tu już wszyscy są zgodni. Gdyby łopata uderzyła bezpośrednio w głowę, Janusz zginął by na miejscu, a łopata nie uległa destrukcji.
Wróć na i.pl Portal i.pl