75. rocznica Powstania Warszawskiego. Warszawa: Utrudnienia w ruchu od 1 do 5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany w komunikacji

Martyna Konieczek
75. rocznica powstania warszawskiego. Utrudnienia w ruchu 1-5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany tras autobusów
75. rocznica powstania warszawskiego. Utrudnienia w ruchu 1-5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany tras autobusów ewelina wojcik / polskapress
75. rocznica powstania warszawskiego. Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu związane z organizacją uroczystości upamiętniających wybuch powstania warszawskiego. Od 1 do 5 sierpnia w stolicy zamkniętych będzie wiele ulic, wyznaczone zostaną objazdy, a trasy autobusów mogą zostać zmienione. Poniżej najważniejsze informacje na temat utrudnień w ruchu 1 sierpnia 2019.

Utrudnienia w Warszawie. Czwartek, 1 sierpnia

W czwartek o godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości w parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera. Po nich zaplanowany jest przemarsz ul. Puławską (jezdnią w kierunku centrum) do Dworkowej. W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Puławską swoje trasy zmienią autobusy linii: 130, 141, 172 i 222.

Uroczystości będą również przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej. Od godz. 14.00 do godz. 21.00 (linia 912 w godz. 17.30-20.00) będą kursowały specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980, które z Cmentarza Wojskowego będą jeździły: 912 do Cmentarza Wolskiego, 922 do stacji metra Marymont, 944 do Dworca Centralnego, 970 do Dworca Wschodniego i 980 na ulicę Chełmską.

ZOBACZ TEŻ: 75. rocznica Powstania Warszawskiego [PROGRAM] Oficjalne obchody w Warszawie, koncerty, harmonogram uroczystości

30 lipca (wtorek)- Uroczysty apel rozpoczynający Zlot Harcerski w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego Godzina rozpoczęcia: 8.00 Miejsce: Park im. E. Szymańskiego - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wstęp z zaproszeniem. Godzina rozpoczęcia: 11.00 Miejsce: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego [PROGRAM] Oficjalne obc...

Wieczorem warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. Koncert odbędzie się na pl. marsz. J. Piłsudskiego. W godz. 18.30-24.00 wyłączone z ruchu będą ulice: Królewska (od ul. Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Mazowiecka (od ul. R. Traugutta), Wierzbowa (od ul. Niecałej) i pl. marsz. J. Piłsudskiego. Na objazdy skierowane zostaną autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 118, 128, 175, 178, 222, 503, 518, 980, E-2, N44.

W godz. 16.30 – 18.30 planowany jest przemarsz ulicami: J. Kilińskiego – Długa – Bielańska – al. „Solidarności” (jezdnia w kierunku Woli) – al. Jana Pawła II (jezdnia w kierunku Mokotowa) – Elektoralna – Chłodna – Waliców. W tym czasie swoje trasy zmienią autobusy linii: E-2, 160, 190, 520, 527, 944 i 970.

Ponadto od godz. 14.00 do 19.00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem na linii „W”. Tramwaj będzie kursował na trasie: Pl. Narutowicza – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – Muzeum Powstania Warszawskiego – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Cm. Wolski. W wagonie linii „W” bilety jednorazowe i czasowe kasować będą konduktorzy, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, Pozostałe bilety należy wcześniej skasować lub aktywować w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

zmiany

Utrudnienia w Warszawie. Sobota, 3 sierpnia

Tego dnia w godz. 17.00-20.30 ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza 2019. Start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej. W tym roku uczestnicy Masy Powstańczej upamiętnią jeden z najbardziej znanych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim – Batalion „Parasol”. Uczestnicy przejazdu rowerowego będą podążać szlakiem bojowym batalionu, tj. ulicami: Przyokopowa – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Młynarska – Żytnia – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – pl. Krasińskich – Długa – Bielańska – al. „Solidarności” – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Bielańska – Wierzbowa – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska – rondo R. Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – rondo gen. Ch. de Gaulle’a – Nowy Świat – Książęca – Ludna – Wioślarska – Wilanowska – Czerniakowska – C. Śniegockiej – Miechowska – F.K. Dmochowskiego – Rozbrat – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna – Al. Ujazdowskie – al. J.Ch. Szucha – Litewska – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – rondo R. Dmowskiego – Marszałkowska – Świętokrzyska – rondo ONZ – Prosta – rondo I. Daszyńskiego – M. Kasprzaka – Przyokopowa. Na trasie przemarszu może być czasowo wstrzymywany ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Utrudnienia w Warszawie. Niedziela, 4 sierpnia

W godz. 17.00 – 20.00 zaplanowano przemarsz na trasie kościół św. Wojciecha przy ul. Wolskiej – Redutowa – Cmentarz Powstańców Warszawy. W czasie wydarzenia możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu pojazdów.

Utrudnienia w Warszawie. Poniedziałek, 5 sierpnia

W poniedziałek odbędą się uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”, upamiętniającym 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. W godz. 16.30- 19.30 autobusy linii 520 i E-2 jadące w kierunku Płocka-Szpital zmienią swoje trasy.

Ok. godz. 19.00 nastąpi przemarsz ulicami: Leszno – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Redutowa – park Powstańców Warszawy.

Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Zobacz kalendarium wyda...

Powstańcy całkowicie zaskoczyli Niemców, którzy absolutnie nie spodziewali się tego, co stanie się w godzinie W? Do dziś chętnie tak myślimy - tyle że to niestety myślenie życzeniowe - w dodatku zawierające w sobie życzenie, które siedemdziesiąt lat temu bynajmniej się nie spełniło. Otóż 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 na Niemców wcale nie spada grom z jasnego nieba. Przeciwnie - całkiem nieźle wiedzą, co święci. Po pierwsze - przegrywają właśnie wielką pancerną bitwę z Sowietami na przedpolach Warszawy. Dlatego minowane są mosty, a miasto przygotowywane jest do obrony - na wypadek gdyby sowieckie postępy okazały się jeszcze szybsze, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Hitlerowi roi się nawet Festung Warschau - miejska twierdza, w której Niemcy mają się bronić przed Sowietami do ostatniego żołnierza - rozkaz jej utworzenia zostaje wydany 27 lipca, w mieście ma powstać kilka pierścieni obrony opartych przede wszystkim na niewielkich schronach typu Tobruk, ale także na fortach Cytadeli etc. Po drugie - w ostatnich dniach lipca i 1 sierpnia przed godziną W Niemcy mają wystarczająco wiele sygnałów, że coś niepokojącego dzieje się także w samej stolicy. Na ulicach Warszawy w zasadzie jawnie rozdawana jest konspiracyjna prasa, ostentacyjnie zignorowane zostaje niemieckie wezwanie (rozkaz wydał Hans Frank tego samego dnia, w którym Hitler zadecydował o tworzeniu Festung Warschau), by mieszkańcy stawili się do fortyfikowania miasta. Wreszcie pierwszego sierpnia na długo przed godziną W w Warszawie widać dziwne poruszenie, po ulicach poruszają się grupy młodych ludzi, o 14 dochodzi do przedwczesnej wymiany ognia na Żoliborzu, o 16 na Woli. To wszystko wystarcza, by Niemcy wprowadzili odpowiednie środki zapobiegawcze - przede wszystkim skupiają się w swoich ufortyfikowanych obiektach rozsianych po całym mieście. Wzmocnione zostają warty i posterunki. Przed niemieckimi budynkami ustawione zostają gniazda karabinów maszynowych zabezpieczone workami z piaskiem i płytami chodnikowymi, Niemcy szykują się też do murowania i zabezpieczania otworów okiennych. Wreszcie o 16.30 ogłaszają pełny alarm. Te przygotowania zaprocentują już pierwszego sierpnia, skutkując potwornymi stratami powstańców w trakcie pierwszych szturmów.

Szaleni dowódcy, mali bojownicy... Najmocniej utrwalone mity...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl