76 przypadków zachorowań na legionellę. Prezydent Konrad Fijołek zapowiedział dezynfekcję [WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
W piątek rozpocznie się wpuszczanie do miejskiej sieci wodociągowej w Rzeszowie maksymalnej, dopuszczalnej dawki chloru w celu jej dezynfekcji. Chlorowanie ma ograniczyć nowe zachorowania na legionellę.

Prezydent miasta Rzeszowa zwołał w czwartek pierwszą konferencję prasową od czasu pojawienia się pierwszych informacji o epidemii legionelli w Rzeszowie. Obok niego zasiedli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jaromir Ślączka oraz przedstawiciele miejskich spółek MPEC i MPWiK.

Do tej pory sanepid powiatowy odnotował 76 przypadków zachorowań na legionellę, z czego aż 15 w powiecie rzeszowskim. W porównaniu z dniem poprzednim, 23 sierpnia, nie ma skokowego wzrostu zachorowań, jest tylko pięć nowych przypadków wykazanych testami. Do czwartku zmarło pięć osób. Piątą ofiarą legionelli jest 79-letnia mieszkanka Rzeszowa. Zmarła w nocy w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej, gdzie od kilku dni była hospitalizowana. Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Wszystkie przypadki chorób dotyczą osób po 60. roku życia z wieloma chorobami i obniżoną odpornością. Jedynym łącznikiem między tymi osobami jest to, że korzystały z sieci wodociągowej w swoich domach. Sanepid zapewnia, że bezpieczne dla zdrowia jest korzystanie z basenów.

- Zdecydowałem o dezynfekowaniu i płukaniu sieci wodociągowej w najbliższy weekend w porozumieniu z szefami spółdzielni mieszkaniowych, MZBM, korzystając z ich wsparcia i doświadczenia. Ta dezynfekcja chlorem, ozonem i promieniami UV rozpocznie się już w piątek i będzie trwała do niedzieli. Sieć będzie chlorowana wyższymi dwudziestokrotnie dawkami, niż te obowiązujące na co dzień. Przewidujemy, że ta dawka chloru rozejdzie się po całej sieci do niedzieli. W niedzielę służby MPWiK spuszczą tę zachlorowaną wodę na końcówkach sieci i parametry wody wrócą do codziennych. Zwracamy się do mieszkańców z apelem, że jak to zwykle było podczas odkażania sieci, gdy w niedzielę nabierzemy wodę do czajnika lub innego naczynia, warto najpierw spuścić wodę z kranu 2-3 minuty, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, woda powinna się odstać, a następnie powinno się ją przegotować. Podkreślam, że jest to tradycyjna metoda, którą mieszkańcy już znają – powiedział prezydent miasta Konrad Fijołek.

- Te działania podejmujemy profilaktycznie i prewencyjnie w ramach ograniczania potencjalnych zachorowań. Nie wymagamy od mieszkańców nadzwyczajnych zachowań, które miałyby być związane z dezynfekcją sieci – dodał Konrad Fijołek.
Sieć wodociągowa, która zostanie zdezynfekowana, liczy ok. 1000 km.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jaromir w Rzeszowie cały czas prowadzi dochodzenie epidemiologiczne zmierzające do ustalenia źródła zakażenia, po to, by to źródło przeciąć lub zneutralizować.

– U osób z zakażeniem lub z jego podejrzeniem prowadzony jest szczegółowy wywiad epidemiologiczny w celu znalezienia wspólnego mianownika dla tych przypadków. Z tych wywiadów na dzień dzisiejszy wynika, że poza łącznikiem, którym jest sieć wodociągowa, z której odbiorcy czerpią wodę, albo z której korzystali w jakimś wymiarze, gdy byli obecni w naszym mieście czasowo, inne cechy wspólne trudno ustalić. Większość zachorowań dotyczy osób w wieku starszym, nie są one mobilne, nie korzystają na co dzień z infrastruktury komunalnej, więc ich obecność w obrębie fontann, marketów czy komunikacji miejskiej jest w dużym stopniu ograniczona. Do tej pory pobraliśmy łącznie 56 próbek wody ciepłej i zimnej. W pierwszym dniu, gdy dowiedzieliśmy się o zakażeniu, pobraliśmy wodę z punktów naszego stałego monitoringu, wodę sieciową, gdzie wspólnie z MPWiK ta woda jest monitorowana, w kierunku legionelli, następnie ustalaliśmy adresy osób zakażonych i pobieraliśmy od nich próbki wody ciepłej i zimnej z ich instalacji w domach i mieszkaniach. Metodologia badań w tym przypadku wymaga czasu i badania trwają 10 dni. Wyniki badań pierwszych próbek pobranych w piątek w ub. tygodniu będą nam znane w poniedziałek 28 sierpnia – powiedział Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jaromir Ślączka. - Metoda badań jest wzrostowa, hodowlana, dlatego tyle ona trwa. Próbki muszę przez odpowiedni czas przebywać w cieplarkach – tłumaczył Jaromir Ślączka.

Pierwsze informacje o zakażeniu powiatowy sanepid otrzymał od służby zdrowia w ub. czwartek 17 sierpnia. Chorzy leczeni są przez siedem palcówek, pięć rzeszowskich oraz szpitale w Rudnej Małej i w Górnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 76 przypadków zachorowań na legionellę. Prezydent Konrad Fijołek zapowiedział dezynfekcję [WIDEO] - Nowiny

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Minister Zdrowia
Szybko zamykamy lasy i szczepimy ludzi najważniejsze jest bezpieczenstwo
m
maria
Czaskowski dupiarz POkierował stoliczneje szambo swojemu z wyglądu szambiarzowi mojżeszowskiego grodu
L
Luks
Równie dobrze punktem zakażenia może być ubojnia drobiu na ulicy Konopnickiej 18. Wiadomo nie od dziś, że nie działa im przyzakładowa oczyszczalnia ścieków. Na terenie zakładu i poza nim panują krytyczne warunki. Nie przestrzega się tam żadnych zasad sanitarnych. Zalegające śmieci i odpady poubojowe przedostają się do wód gruntowych i to w centrum miasta!
s
stary
24 sierpnia, 20:34, Józef Kowalski:

Czy te przypadki nie wystąpiły czasem tylko tam gdzie dostarczana jest centralnie ciepła woda? MPWIK a może raczej MPEC?

24 sierpnia, 21:19, stary:

Ciepła woda z mpec jest tylko nośnikiem ciepła, które oddaje na wymiennikach wodzie dostarczonej z MPWiK. Odpowiedzialność prawna gestorów mediów rozkłada się tak, że w wodzie z MPWiK nie ma prawa być bakterii ani wirusów, a MPEC o ile jest właścicielem węzła ciepłego w danym budynku czy na osiedlu (a tak jest najczęściej) to ma tak przeprowadzić podgrzew i dostawę ciepłej wody użytkowej (czyli tej z MPWiK ale już ogrzanej na wymienniku od gorącej wody sieciowej MPEC) do lokatorów, żeby w zbiornikach i vwymiennikach ciepłej wody oraz w kranie u lokatora nie było bakterii powstałych czy namnożonych w tej ciepłej wodzie w wyniku jej podgrzewania.

24 sierpnia, 22:46, Józef Kowalski:

Pytanie czy MPEC wystarczająco przeprowadzal podgrzew w upalne letnie dni żeby w kranie u lokatora nie było bakterii

Dokładnie tak. Jakkolwiek w Rzeszowie i w całej Polsce raczej nikt nie robi przegrzewów instalacji centralnej ciepłej wody i choć są wbudowane w sterowniki węzłów cieplnych czy dużych kotłów funkcje przegrzewu, to są one najczęściej ręcznie wyłączane. Powodem bywa troska o nie poparzenie się szczególnie starszych lokatorów. Ale są i kompaktowe urządzenia dezynfekcji chemicznej (chlor) ciepłej wody w zasobnikach i w blokowej domowej instalacji. Myślę, że przynajmniej szpitale jakieś tego typu urządzenia w węzłach powinny mieć (choć jak pokazuje sytuacja pewnie nie mają).

Jeszcze jedno: kto ma przepływowy piecyk gazowy w łazience lub termę albo ogrzewacz przepływowy bez zasobnika ciepłej wody nie powinien się obawiać - u niego Legionella się nie rozmnoży, bo ona potrzebuje to tego zbiornika z ciepłą wodą, w którym może czekać na klienta.

z
zootechnik
ta bakteria atakuje dostając się do płuc człowieka i mogą roznosić ją ptaki, zwłaszcza papugi
E
Elisa Simone
I earn 200 dollars per hour working from home on an online job. S679 I never thought I could accomplish it, but my best friend makes $10,000 per month doing this profession and that I learn more about it.

CLICK HERE ——————-> Www.SmartCash1.com
U
URBAN LAB
24 sierpnia, 22:51, Wodnik Szuwarek:

Teraz jest mało śmieci bo wszyscy wyjechali na wakacje to czym tu palić?

A mało jest śmieci na działkach? Plus szabry - wszystko co palne byle ogrzewać melinę z hodowlą papug.

Co Magistrat zrobił z pismem WIOŚ?

Co Zarząd ROD zrobił z pismem Straży Miejskiej?

Dlaczego menele prowadzą hodowlę otwartą hodowlę papug w centrum Miasta Innowacji?

W
Wodnik Szuwarek
Teraz jest mało śmieci bo wszyscy wyjechali na wakacje to czym tu palić?
h
herszt
24 sierpnia, 21:25, Gość:

A ścieki na ROD "Przyszłość" płyną z meliny i hodowli papug...

Co Magistrat zrobił z pismem WIOŚ?

Co Zarząd ROD zrobił z pismem Straży Miejskiej?

Dlaczego menele prowadzą hodowlę otwartą hodowlę papug w centrum Miasta Innowacji?

kto tam jest odpowiedzialnym?

J
Józef Kowalski
24 sierpnia, 20:34, Józef Kowalski:

Czy te przypadki nie wystąpiły czasem tylko tam gdzie dostarczana jest centralnie ciepła woda? MPWIK a może raczej MPEC?

24 sierpnia, 21:19, stary:

Ciepła woda z mpec jest tylko nośnikiem ciepła, które oddaje na wymiennikach wodzie dostarczonej z MPWiK. Odpowiedzialność prawna gestorów mediów rozkłada się tak, że w wodzie z MPWiK nie ma prawa być bakterii ani wirusów, a MPEC o ile jest właścicielem węzła ciepłego w danym budynku czy na osiedlu (a tak jest najczęściej) to ma tak przeprowadzić podgrzew i dostawę ciepłej wody użytkowej (czyli tej z MPWiK ale już ogrzanej na wymienniku od gorącej wody sieciowej MPEC) do lokatorów, żeby w zbiornikach i vwymiennikach ciepłej wody oraz w kranie u lokatora nie było bakterii powstałych czy namnożonych w tej ciepłej wodzie w wyniku jej podgrzewania.

Pytanie czy MPEC wystarczająco przeprowadzal podgrzew w upalne letnie dni żeby w kranie u lokatora nie było bakterii

T
Turbodymomen 🇵🇱
Macie jeszcze okazję składać hołd sowietom za pośrednictwem wielkiej c...y w centrum Rzeszowa.

Pomnik wdzięczności sowietom- ale jaja
S
Super partia
24 sierpnia, 21:51, 🤫:

W nocy specjalnie do Rzeszowa przyleciała minister zdrowia. Ze środy na czwartek odbyło się spotkanie sztabu antykryzysowego. Byli wszyscy. Zabrakło jedynie prezydenta! Podobno dowiedział się za późno i nie już nie nadawał się do siedzenia

Przyleci powoli że wina Tuska, Moskwa mu przytaknie i poleci

🤫
W nocy specjalnie do Rzeszowa przyleciała minister zdrowia. Ze środy na czwartek odbyło się spotkanie sztabu antykryzysowego. Byli wszyscy. Zabrakło jedynie prezydenta! Podobno dowiedział się za późno i nie już nie nadawał się do siedzenia
T
Turbodymomen
Jaromir , a Ty kontrolujesz wodę w szpitalach?
G
Gość
A ścieki na ROD "Przyszłość" płyną z meliny i hodowli papug...

Co Magistrat zrobił z pismem WIOŚ?

Co Zarząd ROD zrobił z pismem Straży Miejskiej?

Dlaczego menele prowadzą hodowlę otwartą hodowlę papug w centrum Miasta Innowacji?
Wróć na i.pl Portal i.pl