Legionella w szpitalu w Jaśle. Dyrektor dementuje pogłoski o zakazie korzystania z wody przez wszystkich pacjentów

Jakub Hap
Mimo podwyższonego poziomu legionelli w szpitalnej wodzie, większość pacjentów placówki przy ul. Lwowskiej może z niej korzystać.

- Jedynie w niektórych oddziałach typu anestezjologia, intensywna terapia, noworodki czynności higieniczne wykonywane są z wykorzystaniem specjalnych chusteczek do mycia, które zostały zamówione - informuje dyrektor jasielskiej lecznicy Beata Trzop.
Mimo podwyższonego poziomu legionelli w szpitalnej wodzie, większość pacjentów placówki przy ul. Lwowskiej może z niej korzystać. - Jedynie w niektórych oddziałach typu anestezjologia, intensywna terapia, noworodki czynności higieniczne wykonywane są z wykorzystaniem specjalnych chusteczek do mycia, które zostały zamówione - informuje dyrektor jasielskiej lecznicy Beata Trzop. Marek Dybaś, Bogdan Hućko
W instalacji wodnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle stwierdzone zostało przekroczenie dopuszczalnego poziomu bakterii legionelli. Trwa dezynfekcja. Wdrożono też działania, które mają chronić pacjentów przez zakażeniem.

Spis treści

Jak przekazała nam dyrektor szpitala Beata Trzop, nieprawidłową ilość legionelli wykryto w wodzie w minionym tygodniu, po rutynowej, przeprowadzanej co pół roku kontroli. Próbka będąca dowodem na ponadnormatywne stężenie bakterii pobrana została 24 marca i pochodziła z instalacji wody ciepłej. Decyzją miejscowego sanepidu, kierownictwo lecznicy musiało podjąć natychmiastowe działania zmierzające do jak najszybszego uporania się z problemem.

- Prowadzona jest dezynfekcja termiczna całości instalacji w obiektach szpitalnych przy ul. Lwowskiej, czyli budynkach głównym i oddziału zakaźnego. Instalacja została też przeczyszczona. Dodatkowo wymieniono niektóre perlatory, a część pryszniców czasowo wyłączono z użytkowania - informuje Beata Trzop.

Pacjenci większości oddziałów mogą korzystać z wody

Dyrektor zdementowała niepokojące pogłoski, które dotarły również do naszej redakcji, jakoby szpitalni pacjenci pozostali bez dostępu do wody w następstwie zakazu korzystania z niej – nawet do mycia.

- Woda była i jest normalnie do użytkowania - zapewnia B. Trzop. - Jedynie w niektórych oddziałach typu anestezjologia, intensywna terapia, noworodki czynności higieniczne wykonywane są z wykorzystaniem specjalnych chusteczek do mycia, które zostały zamówione. W pozostałych oddziałach można korzystać z wody, łazienek, pryszniców. Pościągaliśmy tylko słuchawki prysznicowe. Po to, by ograniczyć opary powstające w następstwie rozpryskiwania wody – gdyż legionella dostaje się do organizmu poprzez wdychanie.

To nie pierwszy taki przypadek

Kiedy sytuacja wróci do normy? Pod koniec tygodnia przeprowadzone zostaną dodatkowe badania poziomu bakterii.

- Wyniki poznamy po dziesięciu dniach. Mam nadzieję, że te wszystkie podjęte działania spowodują, że liczba bakterii będzie już w normie - mówi Beata Trzop.

Zdaniem dyrektor, obecnie nic nie wskazuje na to, by szpitalna woda – choć wymagała dezynfekcji – mogła spowodować dodatkowe problemy zdrowotne któregoś z pacjentów. I dodaje, że podwyższone wskaźniki dotyczące legionelli to coś, z czym jasielska placówka zmaga się "co jakiś czas".

- Jednak te prowadzone rutynowo badania z reguły wychodzą dobrze - zaznacza B. Trzop.

Czym jest legionella? Jakie są jej objawy i do czego prowadzi

Legionella to bakteria, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji, basenach. U człowieka może być przyczyną legionellozowego zapalenia płuc (tzw. choroba legionistów") oraz gorączki Pontiac. Zaraża się nią tylko drogą wziewną.

Najbardziej typowe objawy zakażenia to:

  • podwyższona temperatura ciała,

  • kaszel,

  • osłabienie,

  • zmęczenie,

  • bóle mięśni i stawów,

  • nudności,

  • wymioty,

  • biegunka.

- Dla osób niemających obniżonej odporności, legionella z reguły nie jest zagrożeniem - podsumowuje dyrektor jasielskiego szpitala.

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl