W Polsce toczy się dyskusja na temat możliwości skrócenia tygodnia pracy. O tym, że zmiany są nieuniknione mówią pracodawcy, organizacje społeczne i rządzący. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że chciałaby, aby do końca tej kadencji (czyli do 2027 roku) wprowadzone zostały przepisy skracające czas pracy. Ministerstwo prowadzi obecnie analizy dotyczące możliwych zmian. Niektóre instytucje i przedsiębiorstwa już teraz wprowadzają pilotaże, aby sprawdzić, czy w ich organizacji krótszy czas pracy miałby sens. Niedawno na skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin zdecydował się Urząd Miasta Leszna.
Czy jednak sami pracownicy chcą zmian? Agencja badawcza PBS zapytała Polki i Polaków o opinie na ten temat. Okazuje się, że prawie połowa pracujących Polaków (46 proc.) uważa, że 4-dniowy tydzień pracy miałby pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Przeciwnego zdania jest 23 proc., a 16 proc. twierdzi, że pozostałby bez wpływu na gospodarkę. Zapytano też ankietowanych, co sądzą o wpływie krótszego czasu pracy na sytuację ich pracodawców. Cztery osoby na dziesięć uważają, że zmiana miałaby pozytywny wpływ na finanse ich firmy.
- Zdaniem 35 proc. badanych skrócony tydzień pracy wymagałby wprowadzenia dużych zmian w ich firmie np. usprawnienia procesów, wdrożenia nowych rozwiązań, zatrudnienia dodatkowych pracowników. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach niższego szczebla, niekierowniczych, częściej niż kadra zarządzająca twierdzą, że 4-dniowy tydzień pracy nie wymagałby wprowadzenia dużych zmian w firmie (46 proc. vs 39 proc.) – czytamy w raporcie PBS.

78 proc. pracowników ocenia propozycję skrócenia czasu pracy jako pozytywną
Ankietowani wypowiedzieli się też na temat wpływu krótszego tygodnia pracy na ich życie prywatne. Aż 78 proc. pracujących Polek i Polaków ocenia proponowaną zmianę jako pozytywną. Najczęściej mówią tak osoby z wykształceniem wyższym, pracujące w dużych, zagranicznych firmach. 73 proc. pracujących uważa, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy miałoby pozytywny wpływ na ich zadowolenie z pracy.
Badani zapytani o wpływ skróconego tygodnia pracy na swoją wydajność, w znakomitej większości wskazują, że zmiany miałyby pozytywny wpływ (68 proc.). Częściej uważają tak kobiety niż mężczyźni (75 proc. vs 62 proc.). Co piąty respondent (21 proc.) przyznał natomiast, że 4-dniowy tydzień pracy powodowałby trudności z wykonywaniem obowiązków na czas.
28 proc. badanych wątpi, że zmiany uda się wprowadzić
Choć, jak wynika z badań, pracownicy w Polsce oczekują zmian w kierunku skrócenia czasu pracy, to jednocześnie wielu z nich ma wątpliwości, czy zmiany rzeczywiście uda się wdrożyć w najbliższym czasie.

- Co interesujące, mimo zapowiedzi rządu dotyczących skrócenia tygodnia pracy, aż 28 proc. Polaków wątpi, aby udało im się przejść na 4-dniowy tydzień pracy w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyczyny mogą być różne. Część pracowników jest obciążonych pracą już przy 40-godzinnym wymiarze pracy i może obawiać się, że odgórne zmniejszenie etatu nie wpłynie na ilość ich obowiązków czy system pracy. Wynik ten również może być dla rządu niepokojącym wyrazem braku wiary w powodzenie projektu ministerstwa – komentuje Daria Siemińska z agencji badawczej PBS.
Badanie polskich pracowników zostało przeprowadzone przez Agencję Badawczą PBS w maju 2024 techniką CAWI na próbie 1007 respondentów.
Analizy dotyczące propozycji skrócenia czasu pracy przeprowadziła też firma ClickMeeting. "Z wiekiem spada poparcie Polaków dla 4-dniowego tygodnia pracy, chociaż to Zetki najbardziej obawiają się, że spowoduje on spadek wynagrodzeń" - czytamy w komentarzu. Z badania tej firmy wynika, że 70 proc. zetek (18-27 lat) i milenialsów (28-44 lat) jest zdania, iż skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień poprawiłoby ich zawodową satysfakcję. Co 3. zetka obawia się, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy oznaczałoby spadek wynagrodzeń pracowników lub pracowników i pracodawców.
"Niemal połowa milenialsów jest przekonana, że w 4-dniowym modelu pracy bardziej wydajnie wykonywaliby swoje zawodowe obowiązki. Gdyby wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy okazało się niemożliwe, zetki i milenialsi chcieliby zwiększenia wymiaru pracy zdalnej lub hybrydowej" - czytamy w komentarzu ClickMeeting (dodajmy, że to badanie przeprowadzono w marcu 2024 r. na grupie 1000 osób).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
