90 lat francuskiego przewoźnika. Związki z Polską, Concorde i mundurki od Diora

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Kiedyś dumą francuskiego przewoźnika był Concorde. Dziś staje się nim Airbus A350
Kiedyś dumą francuskiego przewoźnika był Concorde. Dziś staje się nim Airbus A350 FoT: Air France
Dziewięć dekad historii Air France to wzloty, ale niekiedy też upadki. Ogólny bilans przewoźnika, który znany jest polskim podróżnym, wypada dla niego jednak celująco.

Początki były skromne. Pasażerowie latali zmodernizowanymi bombowcami, a fotele zrobiono z wikliny lub rattanu. Były skargi na niskie temperatury w czasie lotu i gwałtowne wstrząsy. Nie brakowało jednak chętnych i odważnych.

Połączenie z Warszawy do Paryża trwało początkowo 9 godzin i obejmowało kilka międzylądowań. Air France był pierwszą istniejącą do dziś zagraniczną linią, która zaoferowała loty z Polski.

Air France narodziła się 7 października 1933 roku z połączenia pięciu komercyjnych przewoźników. Na początek załoga zabierała na pokład kosze z cateringiem – kanapkami, termosami i butelką koniaku. Z czasem pasażerowie jedli posiłki przygotowane przez Compagnie Internationale des Wagons-Lits – operatora słynnego Orient Expressu. Był homar po parysku, potrawki z kurczaka Bresse i lody glace plombières.

Porcelanowe naczynia i kryształowe kieliszki

Prawdziwie luksusowe podróże zaczęły się w lotach przez Atlantyk na pokładzie Super Constellation. Porcelanowe naczynia, kryształowe kieliszki, 34 miejsca sypialne i siedem prywatnych kabin. Gości na pokładzie witano szampanem.

Projektowaniem mundurków dla załogi zajęły się największe sławy haute couture, takie jak Dior czy Balenciaga.

Skok przez Atlantyk nastąpił w lipcu 1946. Pierwszy lot do Nowego Jorku, który trwał 23 godziny i 45 minut, linia wykonała samolotem DC-4 z 42 miejscami na pokładzie.

Concord - szczyt marzeń

Potem nastąpiła era Concorda. Maszyna była szczytem prestiżu. Zabierała setkę pasażerów i osiągała prędkość Mach 2.04 (2500 kilometrów na godzinę). Był to rok 1976, a pierwszy rejs odbył się z Paryża do Rio de Janerio z międzylądowaniem w Dakarze.

Samolot pokonywał trasę z Paryża do Nowego Jorku w 3 godziny i 39 minut, lecąc na wysokości 17 000 metrów. Podróżowali nim zamożni klienci, milionerzy i gwiazdy. Pasażerów częstowano szampanem, truflami i wypiekami z restauracji Lenôtre. Podawały je stewardessy, ubrane w specjalnie zaprojektowane sukienki od Jeana Patou.

Concorde wzbudzał emocje u konkurencji. Wielu przewoźników chciało mieć te maszyny, ale do realizacji wszystkich zamówień nie doszło, bo przyszedł kryzys paliwowy w latach 70. i wysoka cena samolotu. Naddźwiękowa przygoda trwała 27 lat, do 2003 roku.

Po wycofaniu Concorde nie było załamania, firma weszła w nową przyszłość. W 2004 roku Air France łączy się z holenderską linią KLM. Dziś samoloty Air France docierają w niemal każdy zakątek świata: Madagaskar, Reunion, Chile, Polinezja Francuska, Gwadelupa, itd.

Rośnie też oferta Grupy Air France KLM w Polsce. W tym zimowym sezonie zwiększyła się do 127 lotów tygodniowo z 5 miast w Polsce.

Tylko "czyste" paliwo

Air France stawia na najnowocześniejsze Airbusy: A350 oraz wąskokadłubowe A220. Wyróżniają je dobre parametry środowiskowe, takie jak niższa emisja dwutlenku węgla i znaczna redukcja hałasu.

Do 2030 r. udział paliwooszczędnych maszyn najnowszej generacji we flocie Grupy osiągnie 70%. Strategia dekarbonizacji Grupy zakłada osiągnięcie do 2050 roku zerowej emisji netto.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl