
Co komety mają do życia
Naukowcy z Instytutu Astronomii Uniwersytetu w Cambridge opracowali modele matematyczne, dzięki którym pokazali, w jaki sposób komety mogły uderzać w siebie i w tworzące się planety na Drodze Mlecznej. Czy właśnie tak doszło do rozprzestrzenienia się życia? Ich zdaniem odbijające się od planety do planety komety mogły przyczynić się do rozsiania życia we wszechświecie. Komety bowiem zawierają elementy, które mogły stworzyć życie. Elementy te są nazywane cząsteczkami prebiotycznymi.
Możliwe, że cząsteczki, które doprowadziły do powstania życia na Ziemi, pochodziły z komet, więc to samo może dotyczyć planet w innych częściach galaktyki – powiedział główny autor badań Richard Anslow.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Jak powstało życie w Kosmosie?
Naukowcy mają nadzieję, że te badania umożliwią skupienie się na tzw. egzoplanetach, czyli planetach krążących wokół odległych gwiazd, tak jak Ziemia krąży wokół Słońca. Jest jednak jeden haczyk. Komety, które miały przenieść niezbędne dla życia cząsteczki, mogły by się poruszać się z prędkością co najwyżej 15 kilometrów na sekundę. Ta prędkość jest dosyć niska, ale konieczna, aby dostarczyć składniki potrzebne do życia. Gdyby komety leciały szybciej, to te niezbędne cząsteczki nie przetrwałyby, ponieważ prędkość i temperatura uderzenia w powierzchnię planety spowodowałyby ich rozpad. Gdy grupa tworzących się właśnie planet krążyła jeszcze blisko siebie, to komety mogły się od nich odbijać, przenosząc na sąsiadki niezbędne surowce.
To ekscytujący czas. Mamy możliwość łączenia postępów w astronomii i chemii w celu zbadania niektórych z najbardziej podstawowych zagadnień ze wszystkich – podsumował Anslow.
Źródło: BBC
ag