90 lat temu urodził się Philip Roth. Co roku wymieniano go wśród faworytów do literackiej Nagrody Nobla

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Philip Roth w 2014 roku
Philip Roth w 2014 roku Wikimedia Commons/Antonio Monda
Philip Roth, pisarz amerykański pochodzenia żydowskiego. Urodził się 19 marca 1933 roku w Newark. Należał do czołówki amerykańskich pisarzy. W 2023 roku, obchodziłby okrągłe 90. urodziny. Philip Roth zmarł 22 maja 2018 roku.

Philip Roth urodził się 19 marca 1933 roku w Newark w stanie New Jersey. Był uważany za jednego z najlepszych pisarzy po zakończeniu II wojny światowej. Zadebiutował w 1959 roku zbiorem opowiadań „Godbye, Colombus”. Jednak najsłynniejszymi jego dziełami była „Trylogia amerykańska” oraz powieść „Kompleks Portnoya”. Co ciekawie, Roth napisał „Kompleks Portnoya” dekadę po swoim debiucie.

Philip Roth przyszedł na świat w rodzinie drugiego pokolenia imigrantów żydowskich z Galicji i Europy Wschodniej - Hermana i Bess Rothów. Jego ojciec był agentem ubezpieczeniowym, a na wychowanie Philipa i jego brata Sandy’ego silnie wpłynęły wyznawane przez rodzinę wartości i kultywowany etos pracy. W latach 50. XX wieku, Roth zaczął studiować. Wybrał uczelnię Rutgers University w Newark, a więc w rodzinnym mieście, ale zaledwie po roku przeniósł się na Bucknell University w Pensylwanii. W 1955 roku został wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie w Chicago.

Został powołany do wojska, Doznał tam poważnego urazu kręgosłupa i zwolniono go z armii. Nie poddał się i powrócił do pisania oraz wykładania na uczelniach. Pracował na uczelniach w Nowym Jorku, Iowa, Princeton i w Pensylwanii, gdzie wykładał literaturę porównawczą aż do 1991 roku.

Najsłynniejsze dzieła Philipa Rotha. Czy główny bohater Zuckerman to w rzeczywistości Roth?

Jego najsłynniejszym dziełem jest powieść „Kompleks Portnoya” z 1969 roku. Historia opowiada o mężczyźnie, który opowiada psychoanalitykowi o swojej sferze seksualnej i o wierze. Główny bohater jest bowiem konserwatystą, a nie brakuje rozmów o wtajemniczeniu seksualnym i samogwałtem. Mężczyzna podczas rozmowy z lekarzem ma ogromne poczucie winy i wyrzuty sumienia. Co ciekawe tygodnik „Time” uznał „Kompleks Portnoya” za jedną ze stu najważniejszych powieści angielskojęzycznych wydanych od 1923 roku. Do Rotha przylgnęła jednak łatka prowokatora.

„Napisanie tej książki było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie miałem poczucia, że przełamuję tabu. Jako dorastający chłopcy nieustannie fantazjowaliśmy o seksie, a najważniejsze dla nas pytanie brzmiało: Kiedy? Kiedy to się stanie i jak?” – tłumaczył po latach. „Wstyd nie powinien być cechą pisarzy” – mówił Roth w wywiadach.

W dziełach artysty bardzo często pojawia się postać niejakiego Nathana Zuckermana. Według krytyków i czytających postać Zuckermana to w rzeczywistości sam Philip Roth. Zquckerman w dziełach Rotha jest raz głównym bohaterem, w innych zaś narratorem. Sam Roth zapytany o prawdę dotyczącą postaci i jego samego odpowiedział: „W moich powieściach Zuckerman jest okiem, uchem, głosem”.

Philip Roth co roku był typowany do otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Posiadał już National Book Award oraz Nagrodę Pulitzera. Miał także National Medal of Arts. Nobla nigdy nie otrzymał. Roth po raz ostatni pojawił się w telewizji oraz na scenie w 2014 roku. Mówił wtedy „Mogę zapewnić, że po raz ostatni pojawiłem się w telewizji. To mój absolutnie ostatni występ na jakiejkolwiek scenie” – oznajmił w dokumencie BBC w 2014 roku. Zmarł 22 maja 2018 roku w Nowym Jorku.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl