90 wniosków na prowadzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Nie ma chętnych na branżę drzewno-meblarską. Zmieni to drugi nabór?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Do końca 2024 roku ma powstać w sumie 120 Branżowych Centrów Umiejętności. 20 pierwszych ma zacząć działać jeszcze w 2023 roku.
Do końca 2024 roku ma powstać w sumie 120 Branżowych Centrów Umiejętności. 20 pierwszych ma zacząć działać jeszcze w 2023 roku. Fot.123rf.com
Są pieniądze, nie ma jednak chętnych, by kształcić młodzież w branżach: pomoc społeczna, drzewno-meblarska i handel. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wydać ponad 1,4 miliarda złotych na stworzenie 120 Branżowych Centrów Umiejętności w całej Polsce. Pierwszych 20 ma powstać jeszcze w tym roku. Następnych 100 – w 2024. Czy kolejny nabór wniosków pozwoli uzupełnić luki? Można już składać wnioski.

Spis treści

Co to są Branżowe Centra Umiejętności?

Pierwsze Branżowe Centra Umiejętności mają powstać jeszcze w 2023 roku. Na początek utworzonych ma być przynajmniej 20 BCU, a w 2024 roku MEiN planuje uruchomienie kolejnych 100 centrów. Na ich utworzenie i wsparcie działania zarezerwowana jest kwota 1 429 000 000 złotych. Jak informuje resort, dofinansowanie w podziale na 120 dziedzin od 9 do 16 milionów złotych.

BCU mają wzmocnić reformę kształcenia zawodowego, a ich tworzeniem, miałyby się zająć izby gospodarcze, organizacje branżowe, stowarzyszenia i samorządy zawodowe, które zrzeszają osoby wykonujące określone zawody. Działalność Branżowych Centrów Umiejętności ma się opierać na partnerstwie organizacji branżowych oraz organów prowadzących – również branżowe – szkoły.

BCU: budowlanka, elektroenergetyka i rolnictwo na czele

Na pierwszy konkursowy nabór, który trwał do 16 grudnia 2022 roku, wpłynęło 90 wniosków od jednostek zainteresowanych prowadzeniem kształcenia w ramach Branżowych Centrów Umiejętności. Potencjalni prowadzący BCU gotowi są zagospodarować 60 spośród dopuszczonych przez ministerstwo dziedzin.

– Obecnie wnioski podlegają ocenie formalnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się branże: budowlana, elektroenergetyczna i rolno-hodowlana – informuje Adrianna Całus, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zgodnie z założeniami, Branżowe centra umiejętności mają koncentrować się na branżach kluczowych dla rozwoju przemysłu w danym regionie. Wśród tych wymienianych najczęściej znalazły się energetyka odnawialna, automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze, transport oraz spedycja i logistyka.

Nie ma chętnych, ale jest drugi nabór

Na zakończony I nabór ofert nie zgłosił się nikt zainteresowany prowadzeniem BCU w branży drzewno-meblarskiej, handlowej ani w tej związanej z pomocą społeczną.

– Planowane jest ogłoszenie drugiej edycji konkursu – ze wskazaniem dziedzin, których dotyczyć będzie nabór wniosków – dodaje Adrianna Całus, rzeczniczka MEiN.

Został ogłoszony drugi nabór wniosków. Nabór w ramach II edycji konkursu jest otwarty w 65 dziedzinach. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 3 kwietnia 2023 r. (godz. 16:00). Szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie internetowej MEiN.

Lokalizacje pierwszych BCU, jakie mają powstać w kraju, zgodnie z zapowiedziami resortu edukacji powinniśmy poznać 31 marca – po ostatecznej ocenie nadesłanych na pierwszy nabór wniosków.

Tworzenie BCU odbywa się w ramach projektu wpisanego do Krajowego Planu Odbudowy, jednak docelowo Centra zostaną ustawowo umiejscowione w systemie edukacji, a tym samym w polskim systemie gospodarczym.

- W tej chwili pracujemy nad ustawą, została ona wpisana do wykazu prac legislacyjnych. Lada moment do uzgodnień międzyresortowych zostanie przekazany projekt, gdzie przewidujemy sposób finansowania, funkcjonowania Branżowych Centrów Umiejętności w systemie oświaty, jako jednostki, gdzie branża może być organem prowadzącym" – poinformowała wiceminister Marzena Machałek, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. kształcenia zawodowego.

- Chcemy, żeby pracodawcy razem z nami wzięli odpowiedzialność za to, jak uczymy, jak przygotowujemy ludzi, ale też jakie dajemy możliwości do tego, by pracownicy w dorosłym życiu mogli zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje, by mogli zmieniać zawody – dodała Marzena Machałek, przytaczając dane, według których ok. 50 proc. obecnych uczniów może pracować w zawodach, których jeszcze nie ma, zaś 40 proc. obecnych pracowników będzie w przyszłości zmieniać pracę.

- Stąd muszą istnieć miejsca, w których to będzie mogło się odbywać; miejsca, gdzie będzie można uczyć się nowoczesnych technologii, zdobywać nowe umiejętności. To będzie działo się w Branżowych Centrach Umiejętności – powiedziała wiceminister.

Pierwszy nabór w konkursie dla branż i szkół na utworzenie BCU rozpoczął się w połowie października i trwał do połowy grudnia ubiegłego roku – jeszcze w marcu planowane jest jego rozstrzygnięcie. Drugi nabór prowadzony jest między 3 lutego a 3 kwietnia. Jak poinformowała w poniedziałek wiceminister Machałek, planowany jest także trzeci nabór.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl