Do konsultacji trafił projekt dot. akredytacji kształcenia ustawicznego

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Nowe branżowe centra umiejętności będą mogły otrzymać akredytacje
Nowe branżowe centra umiejętności będą mogły otrzymać akredytacje freepik.com
Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowego rozporządzenia ministra edukacji w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Projektowane rozporządzenie ma zastąpić dotychczasowe z 2019 roku. Wśród zmian uwzględniono możliwość uzyskania akredytacji przez branżowe centra umiejętności, które mogą prowadzić branżowe szkolenia zawodowe.

Spis treści

Nowelizacja Prawa oświatowego

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych wynika z nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, uchwalonej przez Sejm w sierpniu 2023 roku. Ma ono zastąpić dotychczasowe rozporządzenie z 2019 roku, które przestanie obowiązywać z dniem wejścia w życie nowego aktu prawnego.

W nowym rozporządzeniu określono szczegółowe warunki i tryb przyznawania, odmowy przyznania oraz cofania akredytacji na kształcenie ustawiczne prowadzone w formach pozaszkolnych. Ponadto, opisano skład i sposób działania zespołu akredytacyjnego oraz zadania jego przewodniczącego, a także wprowadzono wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu o uzyskanie akredytacji.

Główne zmiany i nowości w akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych

Nowe rozporządzenie zachowuje większość rozwiązań z dotychczasowego aktu, wprowadzając jednak kilka istotnych zmian. Wśród nowości znalazły się:

  • możliwość uzyskania akredytacji przez branżowe centra umiejętności, nowe placówki wprowadzone do systemu oświaty w 2023 roku;
  • możliwość prowadzenia przez te centra branżowych szkoleń zawodowych.

W załącznikach do projektu umieszczono nowe wzory dokumentów, takie jak ocena własna kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, wniosek o przyznanie akredytacji oraz protokół z prac zespołu akredytacyjnego.

Warunki uzyskania akredytacji

O akredytację na kształcenie ustawiczne prowadzone w formie pozaszkolnej mogą ubiegać się:

  • publiczne i niepubliczne placówki systemu oświaty: placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, branżowe centra umiejętności;
  • podmioty spoza systemu oświaty prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych;
  • instytucje rynku pracy prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową.

Akredytacja może być przyznana na prowadzenie różnych form kursów, w tym kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, kursów kompetencji ogólnych, turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników oraz branżowych szkoleń zawodowych.

Przepisy przejściowe

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z przepisami przejściowymi, do postępowań w sprawie przyznania oraz cofania akredytacji na kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, będą stosowane dotychczasowe przepisy. To samo dotyczy wniosków o przyznanie akredytacji złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Czytaj także: Profil absolwenta XXI wieku – taki jest punkt wyjścia do reformy edukacji

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl