Abonament RTV. Czy musisz wpuścić kontrolera do domu?
Ten fakt potwierdził przedstawiciel ministerstwa infrastruktury i budownictwa po wątpliwościach rzecznika praw obywatelskich co do tego, czy rzeczywiście musimy urzędnika Poczty Polskiej do mieszkania wpuszczać.
"To zapewnia nam Konstytucja RP, która jasno mówi, że wejść do naszych mieszkań w celach kontroli można tylko na zasadach opisanych w ustawie, a ta o tej sprawie całkowicie milczy" - czytamy na stronie www.komputerswiat.pl
Oto absurdy związane z abonamentem RTV
Portal opisuje też inne absurdy abonamentu RTV. Przypomina m.in. pomysł z 2017 roku, by dostawcy usług kablowych ujawnili dane swoich klientów. Te odpowiedni urząd porównałby ze swoją bazą, by odnaleźć osoby, które płacą za kablówkę, ale nie opłacają abonamentu RTV. To pomysł o tyle niebezpieczny, że dawałby państwowym spółkom dostęp do baz użytkowników prywatnych przedsiębiorstw. Na szczęście szybko się z niego wycofano.
Zobacz także: Abonament RTV wkrótce zlikwidowany, a TVP i Polskie Radio finansowane z budżetu państwa?
Był też obowiązek zgłaszania, że ukończyło się 75 lat, by nie płacić abonamentu. Znalazły się przykłady na to, że seniorzy, mimo pozornego zwolnienia z tego obowiązku, dostawali kary. Obecnie Poczta ma dostęp do bazy PESEL i wie, że abonent ukończył 75. rok życia.
Wiele jest też przypadków osób, które dostawały wezwania do zapłaty za wyrejestrowane odbiorniki. Były też kary nakładane mimo regularnego opłacania abonamentu.
