Spis treści
Szwecja spotkała się z powszechną krytyką ze strony kibiców piłki nożnej i członków okręgów regionalnych związków piłkarskich, ponieważ nie poszła za przykładem Norwegii i nie zrezygnowała ze swoich głosów w proteście jednomyślnego wyboru Arabii Saudyjskiej na gospodarza mundialu 2034.
Wieloletnia działaczka piłkarska zrezygnowała z obowiązków w SvFF
Sędzia Sądu Apelacyjnego Kerstin Elserth, która przez 9 lat zasiadała w różnych komisjach Szwedzkiego Związku Piłkarskiego, a ostatnio pełniąca funkcję przewodniczącej komisji odwoławczej postanowiła zrezygnować z działalności w SvFF pod wodzą Fredrika Reinfeldta – ujawnił serwis „Fotbollskanalen”.
Wieloletnia działaczka piłkarska zrezygnowała z obowiązków w SvFF w ramach protestu przeciwko głosowaniu przez SvFF na „tak” dla mistrzostw świata w Arabii Saudyjskiej w 2034 roku.
– Uważam, że to godne ubolewania. Nie chcę już mieć żadnego związku ze szwedzkim futbolem, gdy tak się dzieje
– powiedziła Elserth serwisowi.
Działaczka zauważyła, że Arabia Saudyjska, która jest krytykowana za swoją politykę dotyczącą praw człowieka, „zangażowała się w zaawansowane wybielanie sportowe”, a FIFA utorowała jej drogę poprzez wybór na gospodarza mundialu 2034 jako jednego kandydata.
– Szwecja mogłaby przynajmniej wstrzymać się od głosu, jak zrobiła to Norwegia. Bo mówimy o dyktaturze. Tak samo było w Katarze, ale było więcej kandydatów i być może ktoś żywił nadzieję, że mistrzostwa świata doprowadzą do poprawy sytuacji w kraju. Ale tak się nie stało
– utyskiwała Elserth.
Szef SvFF Reinfeldt, w oświadczeniu dla „Fotbollskanalen” stwierdził: „szanujemy fakt, że ludzie mogą mieć różne poglądy”.
Były premier Szwecji prezesem Szwedzkiego Związku Piłkarskiego
59-letni prezes SvFF to dawny szwedzki polityk, długoletni deputowany do Riksdagu, w latach 2003-2015 przewodniczący Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, a od 6 października 2006 do 3 października 2014 premier Szwecji.
Reinfeldt zaczął prowadzić politykę bardziej proamerykańską niż jego poprzednicy. Podjął też aktywną politykę na forum Uunii Europejskiej. Rząd Szwecji wraz z Polską był między innymi inicjatorem programu Partnerstwa Wschodniego. Opowiedział się również za akcesją Szwecji do NATO. Na szefa SvFF został wybrany w 2023 roku.
Arabia Saudyjska jedynym kandydatem na gospodarza mundialu
11 grudnia Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich (FIFA) oficjalnie ogłosiła, że finały mistrzostwa świata FIFA 2034 odbędą się w Arabii Saudyjskiej.
O prawo do zostania organizatorem turnieju ubiegała się również Australia, ale ostatecznie wycofała aplikację, pozostawiając jako jedynego pretendenta – Arabię Saudyjską.
Według organizatorów, mistrzostwa świata 2034 w Arabii Saudyjskiej odbędą się łącznie na 15 stadionach w pięciu miastach: w Rijadzie, Dżuddzie, Abhie, Al Chobar i Neomie – dopiero powstającym mieście w północno-zachodniej części kólewstwa Arabii Saudyjskiej.
Futurystyczne miasto Neom jako część projektu „Linia”
Plany dotyczące stadionu w Neomie zakładają, że będzie on zlokalizowany na wysokości 350 m n.p.m. i będzie dostępny wyłącznie szybkimi windami i samochodami autonomicznymi.
Ta część krajowego projektu „The Line” została pomyślana jako miasto wolne od samochodów, o szerokości zaledwie 200 m (656 stóp) i długości 170 km (106 mil). „Linia” będzie wyższa niż Empire State Building w Nowym Jorku i mniej więcej tej samej długości, co odległość między Londynem a Bristolem.
