Afganistan: co najmniej 1000 osób zginęło wskutek trzęsienia ziemi

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Czas trzęsienia ziemi w ciemności nocy… i niewielka głębokość 10 kilometrów jego epicentrum doprowadziły do ​​wyższych ofiar - powiedział Najibullah Sadid, afgański ekspert ds. zarządzania zasobami wodnymi.
- Czas trzęsienia ziemi w ciemności nocy… i niewielka głębokość 10 kilometrów jego epicentrum doprowadziły do ​​wyższych ofiar - powiedział Najibullah Sadid, afgański ekspert ds. zarządzania zasobami wodnymi. fot. twitter.com/@Sha_Bettani
W środę we wschodniej części Afganistanu doszło do potężnego trzęsienia ziemi. W czwartek światowe media poinformowały, że liczba ofiar to co najmniej 1000 osób. Jeszcze w środę podawano że, katastrofa naturalna przyczyniła się do śmierci ok. 300 ludzi. Media zaznaczają, że to najśmiertelniejsze trzęsienie zimie od dwóch dekad.

W czwartek do wschodniej części Afganistanu zaczęła napływać pomoc. Według ministerstwa ds. zarządzania katastrofami najwięcej osób zmarło w prowincji Paktika, w dystryktach Giyan, Nika, Barmal i Zirok. Obecnie liczba ofiar katastrofy we wskazanym regionie przekroczyła 1000 osób. Co najmniej 1500 osób jest rannych.

Trzęsienie ziemi, według zagranicznych źródeł, osiągnęło od 5,9 do 6,1 punktów w skali Richtera i zostało oznaczone żółtym alertem USGS (United States Geological Survey). W założeniu żółty kolor zagrożenia oznacza średnie wstrząsy i stanowi zagrożenie dla infrastruktury.

Mohammad Amin Hozaifa, szef wydziału informacji i kultury prowincji Paktika przekazał CNN, że liczba ofiar zdecydowanie wzrośnie. - Czas trzęsienia ziemi w ciemności nocy… i niewielka głębokość 10 kilometrów jego epicentrum doprowadziły do ​​upadku większej liczby ofiar - powiedział Najibullah Sadid, afgański ekspert ds. zarządzania zasobami wodnymi. Dodał, że trzęsienie ziemi wystąpiło w tym samym czasie z ulewnymi deszczami monsunowymi czyniąc domy w regionie, z których wiele wykonano z błota i innych naturalnych materiałów, bardziej podatnymi na uszkodzenia.

- Pomoc dotarła do tego obszaru i jest kontynuowana, ale potrzeba więcej - przekazał Reutersowi Sharafat Zaman, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Źródło: Reuters, CNN, BBC

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl