Spis treści
Jefff Bezos założył Amazona w 1994 r. Nie każdy może jednak pamięta, że na początku była to po prostu księgarnia internetowa. Z czasem wizjoner poszerzył asortyment sklepu, a następnie wszedł na rynek usług kurierskich. Oddziały Amazonu działają obecnie w wielu krajach, w tym w Polsce, gdzie koncern ma aż dziewięć centrów logistycznych. Co ruch Bezosa może oznaczać dla rynku?
Bezos wyprzedaje akcje Amazona. Czy to powód do zmartwień?
Jeden z najbogatszych ludzi świata nie tylko pozbył się akcji spółki Amazon.com Inc. wartych 2,4 mld USD, ale zrobił to zaledwie w dziewięć dni handlowych. Do tego, jak wynika z zapowiedzi inwestora, to dopiero początek. Bezos sprzedał bowiem dopiero 14 mln akcji z łącznej puli 50 mln papierów wartościowych, których postanowił się pozbyć. Czyżby miała to być zapowiedź gorszych czasów dla Amazona, który ma swoje oddziały także w Polsce?
Amerykański inwestor poprzez swą firmę zatrudnia w Polsce tysiące osób
Jeśli rzeczywiście wyprzedaż akcji przez Bezosa miałaby oznaczać problemy Amazona, to byłaby to fatalna wiadomość dla polskich pracowników. Amerykańska Izba Handlowa, już w 2020 r. uznała, że Amazon jest największym pracodawcą ze Stanów Zjednoczonych w Polsce i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem.
Amazon działa w Polsce od dziesięciu lat. Dotychczas otworzył łącznie dziesięć Centrów Logistyki E-Commerce: najpierw na Bielanach Wrocławskich oraz w Sadach pod Poznaniem. Pod koniec 2017 r. gigant uruchomił centra dystrybucyjne w Sosnowcu i Kołbaskowie, a w 2019 r. w Okmianach i Pawlikowicach. W latach 2020 – 2021 ruszyły kolejne: w Gliwicach,w Łodzi, w Świebodzinie.
Amazon posiada także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. Amazon stworzył w Polsce nawet 18 tys. miejsc pracy.
Kryzys w łańcuchu dostaw? A może chodzi o podbój kosmosu?
Obecnie miliony osób na całym świecie mogą zastanawiać się, co po sprzedaży pięćdziesięciomilionowego pakietu akcji Amazona Jeff Bezos zamierza zrobić ze zgromadzonym kapitałem, i jak to wpłynie na funkcjonowanie firmy. Być może Bezos wie coś więcej na temat płynności łańcuchów dostaw i postanowił działać zapobiegawczo?
– Nic nie wskazuje na to, by rynek sprzedaży internetowej miał ulec załamaniu, toteż wygląda na to, że Jeff Bezos potrzebuje zwyczajnie kapitału na upatrzoną inwestycję – komentuje przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu Juliusz Bolek.
Być może potrzeba pozyskania dodatkowego kapitału to także konsekwencja drogiego rozwodu z Mackenzie Bezos sprzed kilku lat – dodaje finansista.
Ma ponad 190 mld dolarów i się przeprowadza tam, gdzie płaci się mniejsze podatki
Na razie inwestor, którego majątek szacowany jest na ponad 190 mld dolarów, milczy. Wiadomo jednak, że Bezos, oprócz firmy Amazon ma również inne perspektywiczne biznesy wymagające znacznego wkładu finansowego. Jednym z nich jest firma Blue Origin zajmująca się eksploracją kosmosu. To jednak tylko czyste spekulacje. Podobnie jak pojawiające się plotki, iż sprzedaż akcji związana jest z przeprowadzką biznesmena z Seattle do Miami, pozwalającą mu zmniejszyć zobowiązania podatkowe.
Od 2022 r. na terenie Stanu Waszyngton (Seattle) obowiązuje siedmioprocentowy podatek od zysków kapitałowych. Podobnych rozwiązań nie przewiduje jednak prawodawstwo nowego domu Bezosa – Florydy (Miami). Oznacza to, że inwestor tylko za sprawą zmiany adresu nie zapłaci ani centa od sprzedaży- 50 mln akcji.
