O Andrzeju Głazie, wójcie Tuszowa Narodowego, głośno zrobiło się w czerwcu, kiedy na szkolnych murach powiesił kamienne tablice z Dekalogiem: po 2 na każdej z 10 szkół na terenie gminy. Teraz wójt poszedł o krok dalej, bo uznał, że Dekalog powinien znaleźć się także w preambule do Konstytucji.
Stosowną petycję końcem sierpnia złożył do Senatu. Jak tłumaczy we wstępie, odnosi się w ten sposób do dyskusji wokół zmiany Konstytucji. Tę zapoczątkował w Polsce m.in. Andrzej Duda. Senat odrzucił jednak wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. W petycji wójta czytamy m.in., że „rządzący, tworzący i stosujący prawo winni w pierwszej kolejności stosować się do 10 podstawowych zasad określonych w Dekalogu, który w Izraelu zastępuje Konstytucję. I dopiero wokół Dekalogu mając na uwadze jego treść, winny być formułowane ustawy i przepisy prawa, które zabezpieczyłyby wspólne dobro, jakim jest m.in. niepodległość państwa (...)”.
Wójt podkreśla, że Dekalog jest uniwersalnym prawem moralnym, które jest ponadczasowe i zachowuje swoją wartość również dziś.
„Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas”.
Zgodnie z procedurą petycja wójta zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Z wójtem nie udało nam się porozmawiać, jest na urlopie
ZOBACZ TEŻ: Tablice z dekalogiem przed wejściem do szkoły. "Szkoła, Kościół i rodzice powinni współpracować"
Źródło: TVN24
WYBORY NA PODKARPACIU:

Ekipa prezydenta Tadeusza Ferenca w kolejnej kadencji stawia na dzieci

Wojciech Buczak, kandydat na prezydenta Rzeszowa, przedstawił swój program wyborczy

Kto prezydentem - zapowiada się ostra walka wyborcza na Podkarpaciu