Czym są Andrzejki?
Andrzejki obchodzone są w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Przypadają zawsze na końcu lub na początku roku liturgicznego. Większość kojarzy ten dzień jednak z tradycyjnym wieczorem wróżb.
29 czy 30 listopada? Kiedy obchodzi się Andrzejki?
Andrzejki to wigilia imienin Andrzeja, a więc obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Wtedy właśnie wiele osób organizuje imprezy i spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, żeby sobie wspólnie powróżyć. Co ciekawe, kiedyś w Andrzejki wróżyły sobie tylko kobiety, a wróżby były o charakterze matrymonialnym (panowie wróżyli w Katarzynki).
Wróżby andrzejkowe
Andrzejki to czas wróżb. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?
- Lanie wosku - polega na wylewaniu wosku na zimną wodę przez ucho od klucza. Później sprawdza się, co przedstawia cień zastygłego wosku.
- Ustawianie butów - wróżba polega na ustawianiu jeden za drugim butów, od ściany do progu. Panna, której but dotarł do progu jako pierwszy, była pierwsza w kolejce do zamążpójścia.
- Ucinanie gałązek - panny ucinały w Andrzejki gałązki czereśni lub wiśni. Jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, oznaczało to wzięcie ślubu w niedalekiej przyszłości.
- Placki - panny kładą placki posmarowane tłuszczem. Później przyprowadzały psa. Najszybciej za mąż miała wyjść ta dziewczyna, której placek został zjedzony w pierwszej kolejności.
- Kubki - pod kubkami ukrywa się: laleczkę, listek, monetę lub krzyżyk. Lalka oznacza dziecko, listek szczęście, moneta majątek, a krzyżyk wstąpienie do zakonu

Wideo