Skąd się wzięły Andrzejki?
Pierwotnie Andrzejki miały charakter matrymonialny i miały wyłącznie żeński charakter. Niezamężne kobiety wróżyły sobie wówczas ewentualne zamążpójście. Początkowo miały charakter indywidualny, z czasem jednak stały się spotkaniem panien szukających mężów.
Również młodzi kawalerzy mieli dawniej swój odpowiednik andrzejek. Były to Katarzynki. Obchodzili je w nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tym czasie odbywały się wróżby matrymonialne młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki, wróżby te były głównie związane ze snami.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.
Rozwiąż nasz QUIZ - o andrzejkowych zwyczajach. Kliknij w ten LINK!!!

Najpopularniejsze andrzejkowe wróżby
Najpopularniejszą formą spędzania tego dnia, są oczywiście wróżby. Na czoło wysuwa się na pewno lanie wosku przez klucz. Inną bardzo popularną zabawą jest przekłuwanie serca z imionami. Dziewczyny mają serce z męskimi imionami, a chłopcy z imionami żeńskimi. Przekłute igłą imię oznaczało imię osoby, z którą weźmie się ślub. Do innych wróżb należą m.in. Losowanie przedmiotów, ustawianie butów od progu, czy wróżby karciane. Co ciekawe, 30 listopada to w Szkocji dzień św. Andrzeja. Jest to święto narodowe.

ag