18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Archeolodzy z UMCS pokazali skarby z Czermna (FOTO)

IL
Choć niezwykłego odkrycia w miejscowości Czermno w pow. tomaszowskim archeolodzy dokonali na wiosnę, dopiero dziś 14 bm. zabytki zostały oficjalnie zaprezentowane. Skarby czekały w ziemi ponad 700 lat. Ubezpieczono je na 2 miliony euro.

- Efektem dotychczasowych prac jest zbiór około 3000 zabytków, liczne egzemplarze biżuterii i części stroju, dziesiątki przepięknych krzyży i relikwiarzy, 30 pieczęci ołowianych, około 700 ołowianych plomb handlowo-celnych, broń i oporządzenie jeździeckie, narzędzia rolnicze, przybory kupieckie, amulety, pionki do gry, itd. W tej grupie znalezisk są dwa szczególnie wyjątkowe zespoły, które stały się pretekstem naszego dzisiejszego spotkania - mówi Marcin Piotrowski z Instytutu Archeologii UMCS.

W środę w sali Muzeum UMCS, w asyście ochrony, w szklanej gablocie, zaprezentowano około 40 sztuk precjozów. - Jeden ze skarbów ukryty był w naczyniu, ten bardziej okazały. Składał się z dwóch bransolet spiralnych, bransolet mankietowych, bogato zdobionych granulacją, dwóch złoconych kołtów (ozdoby głowy, które były noszone przez najwyższe elity społeczne Rusi Kijowskiej, pojemniczki na pachnidła, które kołysały się w okolicach skroni), zausznice, elementy zdobienia, opaski, okrycia głowy oraz dwa pierścienie, jeden z wizerunkiem ptaka a drugi ze szklanym oczkiem. Drugi skarb jest mniej okazały, ale równie piękny. Składa się z kołtów, kilku zausznic i bransolety spiralnej - opisuje znaleziska Marcin Piotrowski.

Wszystkie elementy metalowe w obydwu skarbach zostały wykonane ze srebra bardzo wysokiej próby. Biżuteria, często złocona, była dodatkowo wzbogacona granulacją i filigranem. Archeolodzy są pewni, że odnalezione przedmioty należały do przedstawicieli elit społecznych, żyjących lub przebywających w grodzie w Czermnie. Naukowcy podkreślają, że skarby, zwłaszcza tak bogate, niezwykle rzadko są odkrywane w trakcie badań archeologicznych. Najczęściej wchodzą w skład prywatnych kolekcji, są sprzedawane i w rezultacie rozproszone po całym świecie.

Ukrycie skarbów wiązało się z najazdem wojsk mongolskich (tatarskich) na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. Już od pierwszej połowy XIX wieku średniowieczny kompleks grodowy w Czermnie wzbudzał zainteresowanie badaczy i nie tylko. W Czermnie i jego okolicach, prowadzono nielegalne poszukiwania skarbów. W 2010 roku pracownicy IA UMCS, zaalarmowani niszczeniem stanowisk archeologicznych, głównie przez orkę, rozpoczęli inwentaryzację zabytków z powierzchni oraz oraniny. Chcieli uratować przed rabunkiem i zniszczeniem oraz udokumentować część zabytków. Wtedy nie przypuszczali nawet jak cenne skarby uda im się odkryć.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

V
VW
Po wyczynach Troncika i innych mu podobnych szabrowników, archeolodzy olewają z nimi współpracę. Jak się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Może jakieś przykłady takiej współpracy....
P
Pułkownik
na odśnieżaniu nie zarobił, zleceń od archeologów nie dostaje, pies Go olewa, pistolecik się zacina...
Same nieszczęścia. Do tego te sukcesy Sapera.....
W
WV
nawet nie wspomnieli. A ma on przecież ogromne zasługi w rabowaniu stanowisk archeologicznych, pół bitewnych, zamków itd. jak nikt inny w naszym umiłowanym kraju. Dlaczego nikt nie wspomniał w tym artykule Artura Sapera Trącika ?
V
VW
też czuje się za kolegów po fachu niedowartościowany i dopomina się najbardziej o pochwały. Powiem więcej, ON zaczyna grozić...
Żądamy medalu dla Wielgusa i jego Psa. Hauuhauuu!!!!!
A
Agamemnon
nie wstyd Wam chwalić się zasługami Sapera - Artura Troncika i innych poszukiwaczy. Przecież archeolodzy z IA UMCS do takich odkryć nie doszli by nawet za 1000 lat. Dlaczego Troncik płacze po kątach i skarży się że nie dostał medalu i 100 tys. nagrody od GKZ. Inni tez płaczą i domagają się sprawiedliwości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ps. Dlaczego wszyscy absolwenci IA UMCS w Lublinie nie potrafią obsługiwać wykrywacza metalu i musza korzystać z pomocy amatorów?
b
ben
wcześniej pisali ze będzie wystawa i to nie tylko kurier. Trzeba sie czytać nauczyć. Wy to macie problemy ludzie... ;>
A
ARCHEO
A ROZGRABIĄ JE W MIESIĄC
j
jupiter
no tak, ale gdzie to jest, do kiedy to juz tajemnica. albo podadza juz po fakcie gdzei to bylo. nie po raz pierwszy
z
zapytajnik
dla wszystkich zwiedzajacych i na jak dlugo bo gnojki z kurierka zapomnialy napisac
Wróć na i.pl Portal i.pl