WIDEO: Barometr Bartusia
Firma ASTOR, „od zawsze” zaprzyjaźniona z Forum Przedsiębiorców, słynie z nieszablonowego, wybitnie humanistycznego podejścia do biznesu, o czym świadczą jej znane hasła „Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o ludzi” oraz „Gdzie technologia spotyka człowieka”. Prezes Stefan Życzkowski przekonuje od lat, że taka humanistyczna postawa popłaca o wiele bardziej od strategii rekinów, wykorzystujących każdą okazję i przewagę, by pożreć konkurentów oraz do cna wycisnąć pracowników i kooperantów.
Również w nowym raporcie ASTOR z przekonaniem propaguje biznesową strategię/filozofię win-win, wygrana-wygrana, w której – zgodnie z nazwą – korzyści odnoszą wszyscy. - Na dłuższą metę zatrzymywanie całego wypracowanego zysku dla siebie jest mniej opłacalne niż dzielenie się nim z pracownikami, kontrahentami, klientami, czy szerzej rozumianym społeczeństwem – komentuje Stefan Życzkowski. Przyznaje przy tym, że „najpierw trzeba ten zysk wypracować”.
Autorzy raportu, członkowie zarządu Astor - obok prezesa Życzkowskiego, Jarosław Gracel i Michał Wojtulewicz - oraz Adam Jawor, podpowiadają, jak to najskuteczniej robić w dzisiejszych czasach – rewolucji technologicznej, która z jednej strony wysyła w niebyt stare strategie biznesowe, a z drugiej - stwarza zupełnie nowe możliwości. Dotyczy to m.in. finansowania rozwoju firmy, w tym jej robotyzacji i szeroko pojętej automatyzacji.
- Dla przedsiębiorstw produkcyjnych kluczowe znaczenie ma dziś kapitał technologiczny. Jego podnoszenie jest jednym z niezbędnych kroków na drodze ku wypracowaniu zysków – podkreśla wiceprezes Wojtulewicz.
Eksperci ASTOR pokazują, jak skutecznie pomnażać kapitał technologiczny, intelektualny i społeczny przedsiębiorstwa, jak współpracować z wykonawcami wdrożeń w oparciu o zasadę „wygrana–wygrana”, jak uzyskać efektywną równowagę pomiędzy pracą zaangażowanych ludzi a skutecznością technologii, jak w oparciu o zasadę „wygrana-wygrana” budować relacje z pracownikami (w tym systemy wspierające dzielenie się efektami ekonomicznymi inwestycji z pracownikami).
W tym obszarze nowatorską propozycją autorów raportu jest wprowadzenie Indeksu Technologicznego ASTOR, który obrazuje relację nakładów na kapitał technologiczny do wydatków na podnoszenie kompetencji załogi. Przy pomocy zaproponowanego przez ASTOR wzoru można sprawdzić, na ile w danej firmie te relacje są zdrowie i sprzyjające rozwojowi, a na ile trzeba je zmienić / poprawić.
Raport zawiera wiele porad w tym zakresie. Omawia również dostępne na rynku i szeroko już stosowane metody finansowania rozwoju i inwestycji technologicznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych: finansowanie za pomocą kredytu, pozyskanie inwestora, tradycyjne narzędzia kapitałowe, takie jak akcje i obligacje, nowoczesne narzędzia kapitałowe, jak sekurytyzacja i mezzanine finance, dotacje i ulgi podatkowe.
Premierze raportu towarzyszyła inauguracja Akademii Przemysłu 4.0, będącej wspólną inicjatywą ASTOR, Nowych Motywacji, Entra Group, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Leona Koźmińskiego. Jej celem jest innowacyjne, wielopoziomowe kształcenie pracowników w Przemyśle 4.0, obejmujące warsztaty, szkolenia dla inżynierów i menedżerów, studia podyplomowe i MBA oraz wieloletnie programy rozwoju.
- Inwestowanie w rozwój ludzi – zespołów inżynierów jak i menedżerów – daje realny efekt w postaci podniesienia efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa. Zapraszamy do współpracy firmy, które strategicznie chcą zapewnić swoim specjalistom długofalowy rozwój oraz lepszą współpracę inżynierów z menedżerami. Żeby przygotować swoją firmę na wyzwania jutra, trzeba zacząć już teraz – wyjaśnia Małgorzata Stoch, koordynator działań Akademii Przemysłu 4.0 po stronie firmy ASTOR.
