Rozmowy między przedstawicielami Auchan Polska a Hodowcami Karpia na temat wycofania żywych karpi ze sprzedaży były prowadzone do pięciu lat. Decyzja była podejmowana stopniowo, bo już w ubiegłym roku żywe ryby zostały wycofane ze sprzedaży w niektórych placówkach Auchan w Polsce. Teraz sieć Auchan Polska zdecydowała wycofać żywe karpie z wszystkich sklepów.
- Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z polskimi hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoje rodzinne hodowle na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o potrzebach klientów – tłumaczy Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR Auchan Polska.
- To wspólny sukces sieci ale również organizacji, które tak jak nasza od lat uświadamiały konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć. Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów – podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA!
Jak zauważają przedstawiciele fundacji, decyzje podejmowane przez sklepy dotyczące rezygnacji ze sprzedaży żywych karpi w marketach wynikają z postawy samych klientów, którzy często nagrywają i rejestrują przypadki znęcania się nad zwierzętami. Według sondażu CBOS, aż 86 procent Polaków i Polek jest przeciwnych sprzedawaniu żywych karpi.
Szczupaki, sandacze, okonie, czyli jesień czasem na drapieżn...
Zobaczcie koniecznie
Gdzie nie kupimy żywych karpi, a gdzie będą one dostępne?
Wcześniej podobną decyzję podjęły również inne sieci:
- Biedronka,
- Lidl,
- Selgros Cash and Carry (w części placówek),
- Tesco Polska.
Natomiast dotychczas żywe karpie były dostępne w sieciach Carrefour oraz Kaufland. Na razie nie ma deklaracji tych sieci o rezygnacji ze sprzedaży żywych ryb.
Jak zauważa w rozmowie z Gazetą Wrocławską prof. Wojciech Dobicki, ichtiolog z Zakładu Hydrobiologii i Akwakultury, Straż Miejska i policja ma trudne zadanie, aby stwierdzić przypadki znęcania się nad zwierzętami, bo służby nie posiadają przecież mierników do mierzenia zawartości tlenu w wodzie, a ryby męczą się, gdy stężenie tlenu jest za niskie.
Prof. Wojciech Dobicki radzi również, czym kierować się przy wyborze wcześniej uśmierconych karpi. - Oczy muszą być błyszczące, a ryba powinna być sprężysta. To drugie oczywiście trudniej jest sprawdzić. Chodzi o to, by po dotknięciu ryby nie pozostawało wgłębienie. Tyle że zwykle nie można w sklepie dotknąć ryby. Oczywiście, możemy też zdecydować się po prostu na zakup fileta - mówi prof. Wojciech Dobicki.
Nie przegapcie
