Informację o przyznaniu Polsce pożyczki przekazał w czwartkowym komunikacie Bank Światowy. Jak podano, decyzję w tej sprawie podjęła wczoraj Rada Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego.
Środki, które trafią do Polski pochodzą z projektu „Program dla wyników”. Będą z nich finansowane konkretne cele realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przypomnijmy, iż oferuje on właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków.
Jak podkreślono w komunikacie Banku Światowego, rządowy program realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest największą tego rodzaju inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie.
– Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – podkreśliła cytowana w komunikacie Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.
– Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program „Czyste Powietrze”, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze – oświadczyła z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
