Rząd zabiera się za piece. Miasta mają przyspieszyć adaptację do zmian klimatu

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Ustawa przewiduje, że miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą opracowywały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu.
Ustawa przewiduje, że miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą opracowywały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Robert Woźniak
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy, który zobowiązuje wybrane miasta do opracowania planów adaptacyjnych w obliczu zmian klimatu. Inicjatywa ta ma również na celu usprawnienie działania programów "Stop Smog" i "Czyste Powietrze", a także wprowadzenie standardów jakości dla spalanej w domowych kotłach biomasy.

Rząd przyjmuje projekt dotyczący adaptacji miast do zmian klimatu

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, miasta liczące ponad 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do przygotowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Ustalono, że plany te powinny zostać przyjęte najpóźniej do 2 stycznia 2028 roku. Na realizację tego zadania, miasta mogą liczyć na wsparcie finansowe z europejskich funduszy, z budżetem wynoszącym 20 mln zł.

Projekt ustawy przewiduje również, że w ramach oceny oddziaływania na środowisko, należy wziąć pod uwagę wpływ planowanych przedsięwzięć na klimat oraz ich podatność na zmiany klimatu, uwzględniając zarówno narażenie, jak i odporność. Dodatkowo, wprowadzone mają być mechanizmy wspierające realizację działań proekologicznych w obszarach, gdzie stwierdzono przekroczenie norm jakości powietrza.

Dzięki tym zmianom, programy "Stop Smog" i "Czyste Powietrze" mają działać sprawniej, oferując dofinansowanie m.in. na wymianę starych, nieekologicznych systemów grzewczych, przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz termomodernizację domów jednorodzinnych.

Nowe regulacje mają przyczynić się do szybszej poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ułatwią również procesy administracyjne, co może przełożyć się na większe możliwości finansowe dla miast.

Przepisy te wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Program "Czyste Powietrze" jest największym działaniem antysmogowym w Polsce, umożliwiającym właścicielom domów jednorodzinnych uzyskanie wsparcia finansowego na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz na poprawę efektywności energetycznej budynków, np. przez ich docieplenie.

Z kolei program "Stop Smog" adresowany jest do gmin borykających się ze złym stanem jakości powietrza, oferując środki na realizację inwestycji niskoemisyjnych w domach, takich jak kompleksowa termomodernizacja, likwidacja nieefektywnych urządzeń grzewczych czy przyłączenie do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl