"Basen bez niej nie będzie taki sam". Nie żyje Sława - foka seniorka z warszawskiego ogrodu zoologicznego

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Warszawski ogród zoologiczny przekazał informację o śmierci Sławy, foki seniorki.
Warszawski ogród zoologiczny przekazał informację o śmierci Sławy, foki seniorki. Fot. Facebook/Warszawskie ZOO
Warszawski ogród zoologiczny przekazał informację o śmierci Sławy - foki seniorki. Zwierzę dożyło niemal 42 lat. Focza mama urodziła 17 szczeniąt, doczekała się również 16 wnuków. Jak przekazuje stołeczny ogród zoologiczny, z roli mamy wywiązywała się wspaniale.

Nie żyje Sława - foka seniorka z warszawskiego zoo

- Kochani! Wczoraj musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę, Sławę. Jest to zdecydowanie koniec pewnej ery, Sława urodziła się w Warszawskim Zoo i dożyła sędziwych niemal 42 lat. Dla większości z nas "była od zawsze" - przekazali opiekunowie.

Urodziła 17 szczeniąt i była wspaniałą foczą mamą, doczekała się 16 wnuków.

- Była na tyle troskliwą ciocią Sławcią, że karmiła także szczeniaki innych samic, wystarczyło, że któreś "zapłakało". Była ostoją cierpliwości i spokoju dla innych fok i dla nas, uwielbiała jeść i wygrzewać się na słońcu. Dawała nam mnóstwo radości i śmiechu pozwalając się głaskać, zaciskając nos podczas treningu i siarczyście na nas smarkając. Była naszym kochanym obżartusem, lodołamaczem i czołgiem - napisali opiekunowie.

Podkreślili również, że "basen bez jej wielkich okrągłych oczu, poczciwej mordki, nie będzie już taki sam".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Sława reprezentowała największą z bałtyckich fok

Sława była foką szarą, czyli największą z bałtyckich fok. Liczebność populacji tego gatunku na Bałtyku wynosi ok. 20,5 tys. sztuk. Ich ubarwienie jest od ciemnobrązowego do jasnoszarego. Samce są zawsze ciemniejsze z jasnymi plamkami, natomiast samice są jaśniejsze z ciemnymi plamkami na grzbiecie. Foki te są zwierzętami stadnymi, zasiedlają głównie strefę przybrzeżną północno-wschodniego Bałtyku, niekiedy wpływają rzekami w głąb lądu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl