BBC na Śląsku z Gretą Thunberg. Powstaje serial dokumentalny
Telewizja BBC, czyli główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny i największa tego rodzaju instytucja na świecie, stworzy serial dokumentalny o klimacie z Gretą Thunberg w roli głównej. Nastoletnia aktywistka klimatyczna jest określana jako "współczesna ikona", a ekipa telewizyjna ma towarzyszyć jej w walce o ochronę klimatu.
Ekipa telewizyjna BBC w towarzystwie Grety odwiedziła województwo śląskie
- Seria nie ma na razie tytułu. Wiadomo, że główną bohaterką będzie Greta Thunberg. Ekipa BBC będzie podążała z kamera wszędzie tam, gdzie młoda aktywistka walczyć będzie o poprawę klimatu i warunków bytowania na Ziemi. W trakcie podróży - jak zapowiada BBC - Greta będzie spotykała się z innymi aktywistami, lecz także z politykami, mężami stanu, naukowcami i przedsiębiorcami. Wraz z nimi będzie zastanawiała się nad sposobami niwelowania zgubnych skutków zmian klimatycznych - podają Wirtualne Media.
Wielce prawdopodobnie, że w serialu przedstawione zostanie między innymi województwo śląskie. To wyjaśniałoby dlaczego Greta odwiedziła niedawno Śląskiem z ekipą telewizyjną BBC, gdzie spotkała się z górnikami, odwiedzając np. zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu. - A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni - napisał wówczas na Facebooku Jerzy Hubka, górnik.
Dalej pisał: - Przekazaliśmy jej, że górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy.
Spotkanie z Gretą Thunberg nie spodobało się środowiskowi górniczemu, które bardzo krytycznie oceniło działania Jerzego Hubka. Wielu kolegów z branży nazywało go wręcz "zdrajcą".
Warto dodać, że wcześniej Greta odwiedzała też inne miejsca w Polsce, między innymi była widziana w pobliżu Elektrowni Bełchatów.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
Codzienne życie Grety w walce o lepszą planetę na ekranie
Jak podają Wirtualne Media, BBC ma pokazać nie tylko codzienne zmagania Grety o lepszą planetę, lecz także jej wchodzenie w dorosłość. - Zmiany klimatu są obecnie prawdopodobnie najważniejszą kwestią w naszym życiu. Dlatego wydaje się, że w dobrym czasie wstrzelimy się z naszą serią, która ma badać fakty i prezentować osiągnięcia wiedzy na ten złożony temat. Możliwość zrobienia tego z Gretą to niezwykły przywilej, dzięki temu uzyskamy wgląd w to, jak to jest być globalną ikoną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na świecie - powiedział Rob Liddel, producent wykonawczy BBC Studios.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy serial miałby doczekać się publikacji, ile będzie miał sezonów i odcinków. Być może szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane przez BBC w najbliższym czasie.
Greta Thunberg symbolem walki o ochronę klimatu. O nastolatce słyszał cały świat
Przypomnijmy, że Greta Thunberg zaczęła być rozpoznawalna po tym, jak w sierpniu 2018 roku rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Powadziła go przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Pozornie niewielka akcja przerodziła się w wielkie wydarzenie, a śladem Grety poszła młodzież z wielu krajów na całym świecie.
Aktywistka szybko zaczęła być zapraszana na wielkie konferencje klimatyczne, uczestniczyła między innymi w szczycie klimatycznym ONZ organizowanym w Katowicach pod koniec 2018 roku. Wówczas rozmawiała z nami. - Zdałam sobie sprawę, że nikt nie robi nic w kierunku tego, by walczyć o ochronę klimatu, że nic właściwie w tej kwestii ważnego się nie dzieje. Pomyślałam więc: w takim razie to ja muszę coś zrobić. To był mój moralny obowiązek, zrobić w tej sprawie wszystko, co jestem w stanie - mówiła w rozmowie z DZ, tłumacząc powody swojej decyzji o rozpoczęciu cyklicznego strajku.
We wrześniu 2019 roku, na szczycie ONZ w Nowym Jorku, jej poruszająca mowa znów sprawiła, że o Grecie zaczęto wszędzie mówić i pisać. - Ukradliście mi marzenia i dzieciństwo swoimi pustymi obietnicami - mówiła, łamiącym się głosem, zwracając się do światowych przywódców. Później ruszyła w podróż katamaranem na COP25, gdzie jej mowa była jednak nieco bardziej powściągliwa, a przez to pozytywniej oceniona przez ekspertów.
Greta Thunberg stała się symbolem walki o ochronę klimatu. To nazwisko, obok którego nie da się dziś przejść obojętnie.
Urodziła się 3 stycznia 2003 w Sztokholmie, jest córką śpiewaczki operowej Maleny Ernman i aktora Svantego Thunberga oraz wnuczką aktora i reżysera Olofa Thunberga. Prywatnie boryka się również z różnymi dolegliwościami: zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz mutyzm wybiórczy.
