Beata Szydło w Paryżu. Premier Polski rozmawiała z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem [ZDJĘCIA]

Aleksandra Gersz (AIP)
AP Photo/Thibault Camus/EAST NEWS
Premier Beata Szydło w czwartek rozmawiała w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Do spotkania doszło w obliczu chłodnych w ostatnim czasie polsko-francuskich relacji. - Dla Polski jest ważne, żeby relacje między Polską a Francją były jak najlepsze – powiedziała jednak szefowa polskiego rządu, a Macron dodał, że „Francja nie będzie oceniać sposobu postępowania innych krajów”.

Na konferencji prasowej po spotkaniu obojga polityków Emmanuel Macron powiedział, że rozmowa dotyczyła między innymi „delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Reformy sądownictwa proponowane przez rząd w Warszawie spotkały się bowiem z krytyką Unii Europejskiej, która prowadzi też postępowanie dotyczącej praworządności w Polsce.

- Powiedziałem pani premier, że Francja oczywiście nie będzie oceniać sposobu postępowania innych krajów, ale że debata dzisiaj dotyczy kompatybilności tej reformy z wartościami Unii Europejskiej, Karty Praw w ramach Europejskiej Karty Praw Człowieka – powiedział prezydent Francji i dodał, że „zachęca Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką”.

Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską, jesteśmy otwarci na rozmowy – mówiła z kolei na konferencji Beata Szydło, która nazwała spotkanie „dobrym i potrzebnym”.

- Zapewniam o pełnej gotowości przystąpienia Polski do konstruktywnego dialogu o Unii Europejskiej – powiedziała również polska premier. Beata Szydło stwierdziła też, że „Polska i Francja to dwa państwa, które muszą ze sobą współpracować w Unii Europejskiej”. - Mamy wiele spraw, które nas łączą. Polska i Francja to państwa, które doceniają oraz cenią demokrację, wolność, solidarność i suwerenność – mówiła Beata Szydło w Paryżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rymcym
Ten Francuzik nie jest winien,
pocałował, bo powinien.
Ale ta Brzeszczanka winna,
bo pozwolić nie powinna.
a
aka
Sympatycznie ...... hmmm ......ale .....jakiś "całuśny" .......jak Juncker ... nie mógł się oderwać od naszej Pani Beaty
G
Gość
- Fotka byc nie powinna. Polityka to respekt i dystans wobec partnerow
- Tekst wnosi tyle, ze Lady Szydlo ma sie zglosic po rozkazy do jakiejs komisji, weneckiej. Juz sie jeden minister zglosil, po czym nie mogl sie jej pozbyc przez miesiace. Dwa, ta komisja nie jest organem panstwa polskiego i do ktorego nalezy stanowienie prawa. Trzy, UE nie jest panstwem, bo jest unia panstw. Cztery, oto dewinicja
"kompatybilność" - zgodność, zdolność do bezkonfliktowego współdziałania
Jak widac, ze nie ma byc okresowa od zyczenia i koniunktury poszczegolnego polityka.
G
Gabriel
Po takich w ostatnim czasie zgrzytach polsko- francuskich taki pocałunek może poprawić te relacje ? To się okaże. Mam trochę wątpliwości, zwłaszcza dlatego, że PIS tylko siebie kocha. Politycy PIS ciągle zrywają kiedyś dobre stosunki z wieloma partnerami Polski.
Wróć na i.pl Portal i.pl