Spis treści
Po podpisaniu traktatu głównego nastąpiło podpisanie drugiego dokumentu, dotyczącego współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.
Macron: na Francji i Polsce ciąży odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo w Europie
Na konferencji prasowej prezydent Francji powiedział, że w traktacie mowa jest nim m.in. o obronności i bezpieczeństwie. "Pan premier i ja podzielamy jasne i zdecydowanie przekonanie - potrzebna jest nam zjednoczona, silna, suwerenna i konkurencyjna Europa. Francja i Polska mogą poczynić tutaj bardzo istotny wkład" - powiedział Macron.
"Ciąży na nas główna odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo na naszym kontynencie." - zaznaczył prezydent Francji.
Dodał, że ta odpowiedzialność "opiera się na naszym zdecydowanym wsparciu dla Ukrainy, aby doprowadzić do zawieszenia broni, stworzyć warunki solidnego i trwałego pokoju opartego na gwarancjach bezpieczeństwa".
Macron: w traktacie z Polską uwzględniliśmy klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy
W traktacie z Polską uwzględniliśmy klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy; to przedłużenie naszego zaangażowania w ramach NATO i Unii Europejskiej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po podpisaniu nowego traktatu o współpracy z Polską.
"Wraz z Polską i z naszymi europejskimi partnerami postanowiliśmy, że będziemy w większym stopniu brać odpowiedzialność za naszą własną obronę. Mamy takie strategiczne przebudzenie w zakresie europejskiej obronności. (...) Wiemy, że ta autonomia strategiczna musi opierać się na zwiększonej zdolności Europejczyków do tego, by produkować swoje własne narzędzia do obrony i inwestować we własne zbrojenia" - powiedział po podpisaniu traktatu Macron.
Jak mówił, "traktat z Nancy przyczyni się do wzmocnienia autonomii strategicznej". "W tym traktacie również wysłaliśmy bardzo jasny sygnał, bo zawarliśmy klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy, co jest przedłużeniem naszego zaangażowania w ramach NATO i Unii Europejskiej" - powiedział.
Tusk: od dziś Francja i Polska będą mogły naprawdę liczyć na siebie
Mam głębokie przekonanie, że od dziś Francja i Polska, w tych trudnych czasach, będą mogły naprawdę liczyć na siebie w każdej sytuacji, dobrej i trudnej - powiedział premier Donald Tusk po podpisaniu nowego polsko-francuskiego traktatu. Podkreślił, że za dobrymi relacjami "muszą iść także twarde konkrety".
Premier powiedział, że w podpisanym w piątek traktacie "nie chodzi tylko o powtarzanie tych dobrych zaklęć o przyjaźni, o wspólnej historii". "Historia nauczyła nas (...), że za dobrymi uczuciami, za dobrymi intencjami, za przyjaźnią i zaufaniem między liderami, między politykami, muszą iść także twarde konkrety".
"Nasze narody będą się czuły bezpieczne nie wtedy, kiedy my będziemy o tym mówili, tylko kiedy nasze państwa i polityczne elity obu naszych narodów będą każdego dnia ciężko pracowały nad tym, aby bezpieczeństwo stało się materialnym faktem. Żeby nasze wzajemne gwarancje pomocy i bezpieczeństwa zawarte w tym traktacie były nie tylko zapisem naszych pragnień, ale gwarancją naszego trwałego bezpieczeństwa" - powiedział Donald Tusk.
Źródło: