Z początkiem roku dowództwo 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zostało sformowane w Kielcach. Rozpoczęło się także formowanie 101. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach, na ulicy Mielczarskiego. Pierwsi żołnierze mają być do niego wcieleni 24 kwietnia.
Jako najbardziej prawdopodobną lokalizację drugiego, noszącego w krajowej nomenklaturze numer 102, Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, przez cały ubiegły rok wskazywano Ostrowiec Świętokrzyski. Sformowanie tej jednostki miało zakończyć proces tworzenia "terytorialsów" w regionie. O tym mówiło się w nieformalnych rozmowach, jednak oficjalna deklaracja nie padła ani od władz wojskowych, ani cywilnych.
Tymczasem, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, podała, iż ma nadzieję, że Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej będzie liczyć trzy bataliony, które będą grupować łącznie 2,5 tysiąca żołnierzy.
- Mamy nadzieję, że co najmniej trzy bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej powstaną w województwie świętokrzyskim - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
- Jesteśmy w trakcie planowania. Demografia wskazuje na to, że społeczeństwo województwa świętokrzyskiego stać na trzy bataliony. Będzie to uzależnione od liczby chętnych - mówi pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jeszcze nie wiadomo, gdzie zostaną rozmieszczone jednostki. Mówi się, że 103 batalion mógłby powstać w Starachowicach.
- Na razie rozważamy różne lokalizacje. Decyzja zostanie podjęta na szczeblu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił na konferencji prasowej pułkownik Barański.
O obronie terytorialnej mówili też parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Rusiecki, Krzysztof Słoń, Andrzej Kryj i Marek Kwitek. Umundurowanie i wyposażenie nowej formacji prezentowali specjalnie zaproszeni żołnierze tej formacji z 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Po spotkaniu dla dziennikarzy w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dla samorządowców ze wszystkich gmin i starostw ze Świętokrzyskiego. Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego mówili o procesie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz o tym, jak samorządy mogą skorzystać na obecności wojska na ich terenie. Oficerowie nowej formacji z województw, gdzie "terytorialsi" już działają, opowiadali o swoich doświadczeniach przy tworzeniu jednostek.
JAK WSTĄPIĆ DO WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ?
Formowanie poszczególnych jednostek w 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej już trwa. Na razie powstało dowództwo i sztab. Pierwsi żołnierze - instruktorzy mają zostać wcieleni już 24 kwietnia. Szkolenia 101. batalionu w Kielcach rozpoczną się w sierpniu. Zgłaszać można się poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w Kielcach (ulica Wesoła 29), w Sandomierzu (ulica Puławiaków 12) i Busku Zdroju (ulica Bohaterów Warszawy 10).
- Każdy obywatel chętny do służby, będzie mógł zostać powołany do kieleckiego batalionu, niezależnie od miejsca zamieszkania na - mówi pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jak stwierdza, w 2019 i 2020 roku mają zostać sformowane pozostałe dwa bataliony.
Szkolenie żołnierzy potrwa trzy lata. W pierwszym roku przejdą szkolenie podstawowe, w drugim specjalistyczne, a w trzecim nacisk położony zostanie na zgrywanie pododdziałów.
- Wymagania służby w Wojskach Obrony Terytorialnej są dwa. Pierwszy to odpowiedni wiek - 18-55 lat dla szeregowców i do 63 lat dla oficerów i podoficerów. Drugi warunek to niekaralność - mówi Artur Barański.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:
ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie
(Źródło:vivi24)