Będzie kluczowa zmiana dla podatników. Księga przychodów i inne ewidencje wyłącznie w wersji cyfrowej, e-wysyłką do skarbówki [14.12.2021]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Podatkowy Polski Ład stanowi. iż osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję.
Podatkowy Polski Ład stanowi. iż osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję. Marcin Oliva Soto / Polska Press
Podatkowy Polski Ład nie tylko zmienia zasady opłacania podatku: wyższa kwota wolna, korzystniejsze progi podatkowe itd, ale wprowadza też do systemu podatkowego wiele zmian. Nie o wszystkich jest głośno, choć konsekwencje tych zmian dla zainteresowanych są ogromne. Taką jest na przykład likwidacja papierowych ksią podatkowych oraz ewidencji. Konieczne będzie zainwestowanie w cyfrowe produkty typu oprogramowanie, co dla wielu osób prowadzących własny biznes, np. dla samozatrudnionych wiąże się z dużym wyzwaniem finansowym.

Art. 1 pkt 39 z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza na podatników PIT osiągających przychody podlegające ewidencjonowaniu absolutny obowiązek cyfryzacji w tym zakresie.

Cyfrowa księga przychodów i rozchodów

Począwszy od 2023 r. osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję:

  • według stanu na ostatni dzień miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek miesięcznych,
  • według stanu na ostatni dzień kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek kwartalnych
  • w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału
  • także po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Elektroniczna wysyłka do urzędu skarbowego

Prowadzone w wersji cyfrowej księgi i ewidencje podatnik będzie musiał przesyłać do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Oznacza to, że szczegółowe zasady zostaną uregulowane oddzielnym rozporządzeniem ministra finansów.
Kolejny przepis stanowi bowiem, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać podatkowa księga przychodów i rozchodów, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, w celu umożliwienia wykorzystania tej księgi jako dowodu pozwalającego na określenie zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości.

Ponadto minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencję podlegające przekazaniu oraz sposób ich

  • wykazywania w tych księgach i ewidencji,
  • podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania ksiąg i ewidencji

uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku, lub narażonych na te nadużycia oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ksiąg i ewidencji.

Roczne vacatio legis

Choć co do zasady Podatkowy Polski Ład wchodzi w życie już od 1 stycznia 2022 r., to na szczeście ustawodawca dał przedsiębiorcom rok czasu na przygotowanie się do podatkowej digitalizacji.
Zgodnie z art. 89 pkt 4 tej ustawy, przepisy te wchodzą w życie nie od 1 stycznia przyszłego roku - jak zasadnicza część Podatkowego Polskiego Ładu - ale od 1 stycznia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl