Spis treści
Zrównanie wieku emerytalnego jest konieczne
Nowa koalicja rządowa nie ukrywa, że inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn to w naszym kraju dyskryminacja. Krótsza praca to także niższa emerytura, a przecież kobiety w Polsce żyją statystycznie dłużej, także dlatego ich świadczenia emerytalne są niższe. Minister ds. równości zauważała w Radiu RMF FM, że to problem, który rząd widzi i chociaż na ten moment nie planuje zmian wieku emerytalnego w Polsce, to jest przekonana, że ten temat będzie musiał powrócić:
Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić, w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby zrównać wiek emerytalny - mówiła Katarzyna Kotula w RMF FM.
Tymczasem do Sejmu trafił dokument, w którym resort rodziny, pracy i polityki społecznej zdecydowanie wyklucza możliwość ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego. Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, jednak rząd z pewnością w ciągu najbliższych lat zajmie się głębszą reformą systemu emerytalnego w Polsce.
Wypłaty trzynastek i czternastek pewne. Co z innymi świadczeniami?
Dokument, o którym mowa, to odpowiedź resortu pracy na pytania parlamentarzystów. Minister potwierdza tutaj wypłaty 13. i 14. emerytury:
Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą nasz rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane - czytamy w dokumencie.
Z kolei tematem szerszych dyskusji mają być renty wdowie i emerytury stażowe. To dwa flagowe projekty Lewicy:
Dyskusję odnośnie emerytur stażowych rozpoczniemy, przeprowadzając szerokie konsultacje społeczne - pisze MRPiPS.
Przypomnijmy, że emerytury stażowe mają dawać możliwość przejścia na emeryturę przed ustawowym wiekiem emerytalnym dla osób, które przepracowały co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 7 lutego, ma odbyć się z kolei pierwsze czytanie obywatelskiego projektu wprowadzającego renty wdowie. Kiedy dodatkowa emerytura dla seniora po śmierci małżonka ma szansę wejść w życie? Wydaje się, że poparcie rządowe dla tego projektu będzie. Kluczowe jest jednak pytanie o finansowanie projektu. To stan aktualnego budżetu może zdecydować o odłożeniu procedowania ustawy o emeryturach wdowich.
