Spis treści
Jak wygląda begonia bulwiasta?
Begonia bulwiasta to wyjątkowo piękna i atrakcyjna roślina ozdobna, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Begonie bulwiaste posiadają mnóstwo odmian w wielu kolorach (białe, różowe, czerwone, żółte i dwukolorowe), o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych oraz z płatkami prostymi, fryzowanymi lub powcinanymi.
Kwiaty begonii bulwiastych mogą być duże i okazałe lub drobne i liczne. W zależności od odmiany mogą też posiadać zwarty, kompaktowy pokrój lub zwisające pędy. Oprócz wspaniałych kwiatów, ich ozdobą są duże, sercowate, zielone, błyszczące z wierzchu, nieco skośne liście (stąd inne nazwa begonii – „ukośnica).
Uwaga: zarówno liście jak i pędy są bardzo kruche, dlatego prace pielęgnacyjne wokół roślin należy wykonywać ostrożnie, bo łatwo można je uszkodzić.
Polecamy: Begonie na słońce i cienia. Zobacz, jakie wybrać do swojego ogrodu lub na balkon
Kiedy i jak sadzić bulwy begonii?
Begonie bulwiaste można kupić od maja. Ale można je również wyhodować samodzielnie na dwa sposoby: z bulw lub nasion. Nieco łatwiej uzyskać begonie z bulw zakupionych wiosną w centrum ogrodniczym. Nie mogą być jednak zbyt wysuszone (powinny być zdrowe i jędrne), bo wtedy nie podejmą wegetacji. Bulwy mają dość charakterystyczny kształt, gdyż są duże, płaskie i okrągłe. Z jednej strony mają niewielką wypukłość, z której w okresie wegetacyjnym wyrosną korzenie, z drugiej natomiast wgłębienie, z którego rozwiną się pędy i liście.
Bulwy begonii sadzi się do doniczek na przedwiośniu (luty-marzec), umieszczając bardzo płytko w żyznym przepuszczalnym podłożu (przykrywa się ok. 0,5 cm warstwą ziemi) wgłębieniem do góry, a stroną wypukłą do dołu.
Do wiosny rośliny przechowuje się w umiarkowanie ciepłym (ok. 18-20°C), widnym pomieszczeniu, a do gruntu lub do skrzynek balkonowych sadzi się w drugiej połowie maja, gdyż nie tolerują niskich temperatur.
Jak rozmnażać begonie bulwiaste z nasion?
Bardziej problematyczne jest rozmnażanie begonii z nasion, które należy wysiać do wypełnionej przepuszczalnym, wilgotnym, odkażonym podłożem skrzynki, posypać cienką warstwą odkażonego piasku (nasiona są bardzo drobne, a siewki wrażliwe na zakażenie patogenami odglebowymi), przykryć perforowaną folia i ustawić w miejscu ciemnym, ale ciepłym (ok. 20-22°). Begonie sieje się od stycznia do końca lutego.
Po wschodach folię się zdejmuje, skrzynkę ustawia w miejscu widnym i ciepłym, a siewki delikatnie, lecz systematycznie zrasza wodą. Gdy siewki podrosną, pikuje się je nawet dwukrotnie, a na miejsce stałe wysadza po 15 maja.
Begonia bulwiasta: uprawa i wymagania. Co lubi ta roślina, aczego nie?
Begonie bulwiaste są nie tylko bardzo efektowne, ale też łatwe w uprawie, choć oczywiście mają swoje wymagania. Rośliny lubią umiarkowane ciepło i nie przepadają za ostrym słońcem, dlatego powinny rosnąć na stanowiskach półcienistych, w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH.
Begonie bulwiaste nie znoszą zalewania, gdyż łatwo gniją, ale nie lubią też suszy, dlatego należy podlewać je systematycznie, lecz umiarkowanie. Jeśli sadzimy je w doniczkach na balkonach czy tarasach, muszą one koniecznie mieć odpływ oraz warstwę drenażu.
Sprawdź też: Jak wyhodować i uprawiać begonię stale kwitnącą
Choroby begonii bulwiastej
Problemem w uprawie begonii może być natomiast mączniak prawdziwy, który chętnie atakuje rośliny podczas wilgotnej, chłodnej pogody. Z tego względu begonii nie należy sadzić zbyt gęsto, a w sezonie wegetacyjnym profilaktycznie opryskiwać je ekologicznymi środkami ochrony roślin (np. Target - Agricolle Spray) lub preparatami domowymi (np. wywarami lub wyciągami z cebuli, krwawnika, pokrywy czy skrzypu polnego lub preparatem z drożdży piekarskich).
Jak przezimować begonię bulwiastą?
Begonia bulwiasta jest rośliną, która nie toleruje mrozu, dlatego zaraz po pierwszym przymrozku, gdy tylko zwarzone chłodem liście zwiędną, bulwy należy wykopać, podsuszyć w ciemnym, przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów, kwiatów i liści, ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce i przysypane torfem lub trocinami przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 6-10°C).
Niestety, bulwy nie zawsze dobrze się przechowują i zdarza się, że wiosną nie podejmują wegetacji. Często też nie udaje się przechować bulw roślin otrzymanych z siewu, gdyż po posadzeniu do gruntu nie zdążą dostatecznie urosnąć przed nastaniem jesieni. Jeśli więc nie bardzo mamy warunki do właściwego zimowania begonii, wiosną kupmy na targu lub u producenta już kwitnące rośliny, które od razu możemy posadzić na balkonie lub w ogrodzie.
Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?