Tegoroczny bieg to już 32. edycja wydarzenia, które upamiętnia historyczny zryw. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: 5-kilometrową oraz 10-kilometrową. Od startu do mety biegaczom towarzyszyła podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom wydarzeń z 1944 roku.
Trasy z historią w tle
Trasy biegów były powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linię startu, wspólną dla obu dystansów, usytuowano przy Pomniku Powstania Warszawskiego. To historyczne miejsce, obok włazu do kanałów, którymi powstańcy, po przegraniu walk o Stare Miasto, ewakuowali się z do Śródmieścia i na Wolę. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, została zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej przy stadionie Polonii Warszawa. Na jego płycie, pod koniec sierpnia ’44, w trakcie bitwy o przerwanie niemieckiego pierścienia na linii Dworca Gdańskiego, poległo wielu żołnierzy legendarnych batalionów "Zośka" i "Czata 49" ze zgrupowania AK "Radosław".
Blisko 8 tysięcy uczestników Biegu Powstania Warszawskiego
Organizatorzy szacują, że blisko 8 tysięcy biegaczy wzięło udział w 32. Biegu Powstania Warszawskiego i uczciło pamięć uczestników bohaterskiego zrywu stolicy z 1944 r. Bieg obecnością zaszczycili znamienici goście: profesor Leszek Żukowski, ps. „Antek”, wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Bieg Powstania Warszawskiego 2023 - wyniki
W biegu na 5 kilometrów najszybszy wśród mężczyzn był Oliwier Mutwil, który uzyskał czas 15:04. Najlepszy wynik wśród kobiet osiągnęła Anna Łapińska wbiegając na metę z czasem 18:04.
Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Tomasz Biskupski uzyskując czas 31:56. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Emilia Mazek - jej wynik to 34:47.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
