Błędy w aplikacji suszowej, pieniędzy brak. W tle problemy techniczne i błędne wyliczanie strat. Rolnicy się skarżą, interweniuje RPO

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Co roku rolnicy mierzą się ze skutkami suszy, błędy techniczne aplikacji do szacowania strat pozbawiają wielu z nich finansowego wsparcia.
Co roku rolnicy mierzą się ze skutkami suszy, błędy techniczne aplikacji do szacowania strat pozbawiają wielu z nich finansowego wsparcia. Andrzej Szkocki/Polska Press
Aplikacja suszowa to narzędzie, dzięki któremu rolnicy szacują straty poniesione na skutek klęsk żywiołowych. Jak się okazuje, to nie pierwszy raz, gdy zgłaszane są problemy w obsłudze. Rolnicy narzekają m.in. na niewłaściwe wyliczanie średniej strat w uprawach i błędy techniczne, które nie pozwalają wysłać wniosku w odpowiednim czasie. W efekcie nie otrzymują oni wsparcia. Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, wystąpił do resortu rolnictwa z prośbą o stanowisko.

Spis treści

Od 2020 roku za pośrednictwem aplikacji suszowej rolnicy mogą oszacować straty poniesione w wyniku m.in. suszy, na podstawie wniosków przyznawane są rekompensaty. W tym roku termin składania dokumentów za 2023 rok minął 15 marca.

Co jest nie tak z aplikacją suszową?

Niestety, na przestrzeni naboru, pojawiły się sygnały, że aplikacja nie działa prawidłowo. Wielu przedstawicieli wsi zwróciło uwagę, że także czas dostarczenia dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był za krótki. W związku z tym zastępca RPO wystąpił do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wyjaśnienia.

Błędy w aplikacji powodowały, że rolnicy często nie byli w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, w związku z czym ich wnioski mogły zostać nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do Biura Powiatowego ARiMR, informuje biuro RPO w komunikacie.

Chodzi konkretnie o brak możliwości pobrania dokumentu końcowego – protokołu lub kalkulacji, ze względu na pojawiający się komunikat, że zgłoszenie wciąż jest w edycji. Aplikujący nie mogli więc dostać załącznika potrzebnego do wniosku o pomoc finansową.

Czytaj więcej: Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje

Izby rolnicze mają pomysł na aplikację suszową

O problemie z aplikacją suszową alarmowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. W piśmie do ministerstwa przedstawiono propozycje zmian, m.in. dopuszczenia raportu strat sporządzonego przez komisję, jako potwierdzenia suszy w gospodarstwie. Rolnicy zwrócili się również o podjęcie działań, by w przyszłości móc sumować procenty strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów – suszowego i oszacowania szkody spowodowanych przez innej zjawiska atmosferyczne.

Dodatkowo, apel o zmiany w aplikacji wystosowała też Dolnośląska Izba Rolnicza. Przedstawiciele wskazali, że rolnik powinien mieć możliwość zgłoszenia szkód na każdym etapie wegetacyjnym roślin.

Aplikacja suszowa, która jest kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych, nadal nie została zmodyfikowana, a system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa, widnieje w piśmie DIR.

Źródła: RPO, DIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl