Blokada alkoholowa. Co to jest? Kto może ją stosować?

Tomasz Gola
Pewną nowością w Polsce jest blokada alkoholowa. Na czym polega? Kto może ją stosować?

Ustawa z 20 marca 2015 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz kilku innych ustaw wprowadza dla kierowców skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu możliwość zmiany sposobu odbywania kary. Można się o nią ubiegać po upływie połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdów lub po 10 latach, jeśli zakaz był orzeczony przez sąd dożywotnio.

Jak działa blokada alkoholowa? Jest to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie samochodu, jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu zawartość alkoholu wynosi co najmniej 0,1 mg w 1 decymetr sześcienny.

Koszt blokady alkoholowej waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych i jest pokrywany przez kierowcę. Przy samochodach z systemem Start-Stop poddawanie się kontroli przy każdym uruchomieniu silnika byłoby uciążliwe. Dlatego w takich przypadkach odczyt jest ważny przez pół godziny.

Blokada alkoholowa wyposażona jest w przycisk serwisowy, który umożliwia uruchomienie samochodu bez poddawania się kontroli trzeźwości. W takim przypadku trzeba wpisać specjalny kod. Jeśli osoba będąca pod wpływem alkoholu obejdzie w ten sposób blokadę i będzie poruszać się autem w stanie nietrzeźwym, może trafić do więzienia nawet na trzy lata.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
liili
Czy ktoś mi powie gdzie można takową blokadę zamontować ? zakupić ?
M
Maria
Blokadę od roku w samochodzie firmowym. Wiem, że wiele osób uważa taki dynks za obciach, ale świadomość się zmienia. Obciachem jest jeżdżenie po pijaku. Znam zresztą kierowców, którzy odzyskali prawko szybciej dzięki blokadzie. Oni też mówią, że mają bo, bo to samochód służbowy ;-) No, ale dmuchają i jeżdżą na trzeźwo :-) I to najważniejsze
Wróć na i.pl Portal i.pl