Boks w programie olimpijskim?
Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ogłosił, że podczas sesji zostanie przeprowadzone głosowanie w tej sprawie. Stwierdził, że jest „całkowicie przekonany”, iż odpowiedź będzie twierdząca.
Dyscyplina została wykluczona z igrzysk po turnieju olimpijskim w Paryżu. Powodem był ostry konflikt MKOl z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Boksu (IBA), którym zarządza Rosjanin Umar Kremlow. Pod adresem IBA były wysuwane oskarżenia o korupcję i brak wdrożenia reform w zakresie zarządzania i finansów.
World Boxing zastąpi IBA
Z powodu problemów z IBA, którą MKOl najpierw tymczasowo, a następnie na stałe zawiesił, jako organ zarządzający boksem w igrzyskach olimpijskich, musiał sam zorganizować turnieje kwalifikacyjne i olimpijskie Tokio 2020 i Paryż 2024. MKOl ostrzegł jednak, że nie powtórzy tej roli w przypadku igrzysk w Los Angeles 2028 i że będzie musiała zostać powołana nowa federacja.
Wakujące miejsce idealnie wypełniła utworzona w 2023 roku organizacja World Boxing, która zrzesza obecnie 84 narodowe federacje. Do World Boxing należą m.in. USA, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy oraz Polska, która 21 grudnia ubiegłego roku zrezygnowała z członkostwa w IBA. Pod koniec lutego MKOl ogłosił decyzję o tymczasowym uznaniu nowej federacji, czyniąc ją "organem zarządzającym boksem na poziomie globalnym w ramach ruchu olimpijskiego".
- Po tymczasowym uznaniu World Boxing jesteśmy gotowi podjąć tę decyzję, która umożliwiłaby bokserom z całego świata udział w igrzyskach, jeśli ich krajowe federacje zostaną uznane przez World Boxing – podkreślił Bach.
Ilu członków liczy World Boxing?
World Boxing zrzesza obecnie 84 członków. Nowa organizacja na przełomie marca i kwietnia zorganizuje w Brazylii pierwszy z planowanych czterech Pucharów Świata. W maju jedna z tych imprez odbędzie się w Warszawie, jako tradycyjny Turniej Feliksa Stamma. Pierwsze seniorskie mistrzostwa świata pod egidą WB odbędą się we wrześniu w Liverpoolu.
- Zaproponowano, aby boks znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich 2028 w Los Angeles. Narodowe federacje uznane przez World Boxing będą mogły uczestniczyć. Jestem przekonany, że sesja poprze tę propozycję - podsumował prezydent MKOl.
W 2024 roku furorę zrobiła Julia Szeremeta, która wywalczyła srebrny medal. Wszystko wskazuje więc na to, że Polka za trzy lata znów będzie mogła powalczyć o podium olimpijskie, o ile wcześniej wywalczy przepustkę na IO w Los Angeles.
