Nietuzinkowe obchody w Szkole Podstawowej w Bolszewie. "Jedynka" świętuje rok Mikołaja Kopernika
18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci naszego wybitnego astronoma i matematyka.
Jak podkreśliła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolszewie, jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Tak się bowiem złożyło, że ten jeden z najwybitniejszych Polaków w historii jest patronem bolszewskiej placówki.
- 1 stycznia bardzo uroczyście rozpoczęliśmy obchody roku Mikołaja Kopernika. Z tej okazji przygotowaliśmy niespodziankę. W przerwie świąteczno - noworocznej na jednej z głównych ścian powstało malowidło z wizerunkiem Kopernika, autorstwa nauczycielki plastyki, Marzeny Hazuki - Beraś. W celu popularyzacji jego dokonań w naszej szkole zawitało kino sferyczne, w którego seansach do tej pory wzięło udział około 200 dzieci - mówi dyrektor SP 1 Bolszewo, Justyna Miszke - Redman
Jak dodaje, to jednak nie koniec świętowania. Szkoła bowiem zaplanowała już szereg wydarzeń i atrakcji na cały 2023 rok. Niektóre z nich mają być kolejnymi niespodziankami dla uczniów, ale dyrektor postanowiła jednak uchylić nieco rąbka tajemnicy.
- Kolejne projekcje w ramach kina sferycznego przewidziane są na luty. W ten sposób zamierzamy uświadomić uczniom, jak ważną rolę w rozwoju osobistym i cywilizacyjnym odgrywa nauka. Naszym celem jest zainteresować uczniów przedmiotami ścisłymi, dzięki którym będą rozwijać swoją kreatywność, pasje i zainteresowania. Planujemy także liczne warsztaty w szkole i poza nią, wycieczki do Torunia, Fromborka oraz Centrum "Kopernik" w Warszawie - dodaje.
Mikołaj Kopernik - życiorys w pigułce
Urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.
źródło - gov.pl/
[galeria]9162827[/galeria]
