Boże Ciało 2019 - kiedy przypada święto?
Przyjęło się mówić o tym święcie Boże Ciało, ale to pewien skrót. Właściwie powinniśmy mówić o uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało to spolszczenie łacińskiego zwrotu Corpus Domini.
Trzeba pamiętać, że czerwcowe Boże Ciało nie jest pamiątką ustanowienia eucharystii. To wydarzenie Kościół katolicki czci w Wielki Czwartek. Uroczystość Bożego Ciała wprowadził dopiero papież Urban IV, grubo ponad tysiąc lat po Wieczerniku, bo w 1264 roku. Nim się to stało, rozegrała się pełna cudowności historia.
Przeczytaj także:

Kiedy wypada Boże Ciało w 2019 roku?
Tradycja czterech ołtarzy w procesji na Boże Ciało jest pojawiła się w Niemczech w XV w. i stamtąd przywędrowała do Polski. Wielosetletnia tradycja procesji Bożego Ciała obrosła ludowymi tradycjami, a też i przesądami. Jednym z nich jest wiara, że dym ze spalonych gałęzi drzew, wykorzystywanych do przystrajania ołtarzy, odpędza chmury z piorunami i gradem. Nikt już tych gałązek nie pali, ale niektórzy obrywają je sobie na szczęście. Choć ksiądz proboszcz zawsze takich goni...
Cztery ołtarze - ta liczba związana jest z czterema ewangelistami:
- św. Markiem
- św Janem
- św. Łukaszem
- św. Mateuszem
Boże Ciało 2019. Kiedy przypada Boże Ciało w 2019 roku? Kied...
Boże Ciało 2019. 60 dni po Wielkanocy
Boże Ciało w 2019 roku wypada 20 czerwca. Boże Ciało to święto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Boże Ciało w Polsce obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Wypada zatem zawsze w czwartek, jednak najwcześniej może przypaść na 21 maja, a najpóźniej na 24 czerwca.
Boże Ciało 2019. Procesje tradycją tego święta

Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku. Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.
Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Procesja Bożego Ciała nie mogłaby się odbyć bez sypania kwiatów. To najczęściej przywilej dzieci, głównie dziewczynek. Przeważnie na czele procesji idą dzieci pierwszokomunijne.
Boże Ciało 2019. Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła na mszę?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, a zgodnie z przykazaniami kościelnymi, należy w ten dzień wziąć udział w mszy świętej.
Kodeks Prawa Kanonicznego:
"W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego."
Ważne informacje:
- Nie ma obowiązku, aby w Boże Ciało wziąć udział w procesjach. Mimo że taki zwyczaj jest w Polsce zakorzeniony już od kilku wieków, a odbywają się one na ulicach każdej parafii.
- Ważne jest jednak to, że udział w procesji nie zastępuje udziału w mszy.
- Nie możemy więc iść na procesję, ale opuścić mszy.
- Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeśli z jakiegoś ważnego powodu nie będziemy mogli iść do kościoła w Boże Ciało, nie zgrzeszymy jeżeli udamy się na mszę wieczorną dzień wcześniej.
Boże Ciało 2019 - wolne dni
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce to dzień ustawowo wolny od pracy - jedno z kilkunastu świąt w roku, kiedy są zamknięte sklepy, w których pracownicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę (za złamanie tych przepisów grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł).
Długi weekend czerwcowy 2019
Bardzo często Boże Ciało to też okazja do dłuższego wypoczynku. Jeśli weźmiemy dzień urlopu na piątek 21 czerwca, będziemy mieli 4 dni wolnego. To kolejny długi weekend w maju 2019 roku.
Zobacz: Boże Ciało 2017. Procesja w Gdańsku
