Boże Narodzenie prawosławnych. Drugiego dnia świąt w Podlaskiem można spotkać kolędników z gwiazdami

PAP
W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek. W cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze.
W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek. W cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze. Piotr Łozowik / archiwum
Grupy kolędników z kolorowymi gwiazdami można w tych dniach spotkać w części miejscowości w województwie podlaskim. Trwają bowiem święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, obchodzone w tym terminie przez prawosławnych w regionie.

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

Sprawdź koniecznie: Prawosławne życzenia bożonarodzeniowe 2025 SMS. Christos rażdajetsia. Sławitie Jeho! Gotowe życzenia na Boże Narodzenie

W środę przypada drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Według szacunków soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) w tym terminie, czyli według tzw. starego stylu, Boże Narodzenie obchodzi ponad 90 proc. parafii prawosławnych w kraju. Największe skupiska prawosławnych są w Podlaskiem - w Białymstoku oraz południowej i południowo-wschodniej części tego regionu.

Przeczytaj też: Prawosławne Boże Narodzenie 2025. W Podlaskiem nieczynne szkoły i niektóre urzędy samorządowe

Kolędowanie w Kościele prawosławnym

Podobnie jak u katolików, ważną bożonarodzeniową tradycją jest w Kościele wschodnim kolędowanie.

- Zachowujmy ten duchowy, radosny nastrój i dzielmy się z braćmi pełną radości wieścią o zbawieniu. Śpiewajmy kolędy w naszych domach kontynuując, tym samym, piękny zwyczaj w celu wzmocnienia wiary i miłości do Chrystusa i siebie nawzajem - zaapelowali hierarchowie PAKP w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.

Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII w. Ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. W czasie świąt według kalendarza juliańskiego kolędy słychać zwłaszcza na wsi, gdzie tradycję starają się podtrzymywać członkowie zespołów i chórów parafialnych, ale też np. młodzież z Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

Zobacz też: Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

Prawosławni kolędnicy z gwiazdami zamiast szopek

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek – w cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze. Kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych klasztorów albo działalność zespołów i organizacji.

Według dawnych zwyczajów, taka gwiazda kolędnicza powinna być zbudowana w czasie postu poprzedzającego święta. Zdobiona frędzlami z bibuły, w środku ma najczęściej ikonę przedstawiającą Boże Narodzenie, niektóre gwiazdy są też podświetlane.

Prawosławne kolędy w różnych językach

W Podlaskiem usłyszeć można prawosławne kolędy w różnych językach. Nie tylko po polsku, ale także w języku mniejszości narodowych, których przedstawiciele należą do Kościoła wschodniego.

Kolęd Kościoła wschodniego można posłuchać także na koncertach. W najbliższą niedzielę taki koncert odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Białymstoku tego dnia odbędą się prezentacje zespołów kolędniczych "Gwiazda i kolęda". Prawosławna diecezja białostocko-gdańska organizuje 15 i 17 stycznia 43. Prawosławne Wieczory Kolęd, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Odbędą się one w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Harmonogram nabożeństw w Soborze Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

poniedziałek, 6 stycznia
Wigilia święta Narodzenia Chrystusa

  • 7:45 – królewskie godziny
  • 9:00 – Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego
  • 17:00 – całonocne czuwanie (wielkie powieczerze, litia i jutrznia)

wtorek, 7 stycznia
Święto Narodzenia Chrystusa

  • 2:00 – jutrznia i Boska Liturgia św. Jana Złotoustego
  • 9:00 – Boska Liturgia
  • 17:00 – wielka wieczernia i śpiewanie kolęd

środa, 8 stycznia
Sobór Najświętszej Bogarodzicy

  • 9:00 – Boska Liturgia
  • 17:00 – wieczernia i śpiewanie kolęd

czwartek, 9 stycznia
apostoła i pierwszego męcz. Stefana

  • 8:00 – Boska Liturgia
  • 17:00 – wieczernia i śpiewanie kolęd

(PAP)

rof/ agz/

Prawosławne Boże Narodzenie (Dzwonnik)

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl